Nemcsak a forint, hanem az euró is bajban van?
Az euró 0,12%-os emelkedéssel 1,005 dollár körül mozgott kedden. Korábban egészen 1,0001 dollárig süllyedt, mivel az euróövezet energiaellátási válsága és gazdasági gondjai továbbra is nyomasztják a közös valutát. Az elmúlt hetekben a recesszióval kapcsolatos félelmek nőttek a blokk energiaellátásával kapcsolatos növekvő bizonytalanság miatt, mivel Oroszország azzal fenyeget, hogy tovább csökkenti a Németországba és az egész kontinensre irányuló gázáramlást. Oroszország hétfőn az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül történő gázszállításokat ideiglenesen felfüggesztette az éves nyári karbantartási munkálatok miatt. A vezeték Európa legnagyobb gázimport-infrastruktúrája, amely évente mintegy 55 milliárd köbméter gázt szállít Oroszországból Németországba a Balti-tengeren keresztül.
A gázszállítások tervezett 10 napos felfüggesztése felerősítette a szállítások tartós leállásától való félelmet, ami a régió téli ellátásra való felkészülését és a gázválság súlyosbodását eredményezheti. „Ez egy kulcsfontosságú és nyilvánvaló pszichológiai szint, amely nagyon is veszélyben van” – mondta Jeremy Stretch, a CIBC Capital Market G-10 devizastratégiáért felelős vezetője a CNBC „Street Signs Europe” című műsorában kedden. Stretch szerint az euró e szint alá esésének kilátása az euróövezetben felerősödő recessziós félelmeket tükrözi.
Az EKB „nagyon-nagyon nehéz helyzetben” van
A gazdaság erőteljesebb lassulásának kilátása azt is kétségessé tette, hogy az Európai Központi Bank képes lesz-e elég agresszívan szigorítani a monetáris politikát ahhoz, hogy a rekordmagas inflációt a gazdasági fájdalmak elmélyítése nélkül megfékezze. „Az EKB nagyon-nagyon nehéz helyzetben van. Azt lehet mondani, hogy az EKB meglehetősen későn kapcsolt mind a kötvényvásárlások befejezése, mind a monetáris politika szigorításának megfontolása tekintetében” – mondta Stretch. Hozzátette, bár az EKB „egyértelműen kihagyott egy trükköt” a legutóbbi ülésén, a középtávú inflációs várakozások a központi bank célküszöbértéke felé húzódtak vissza. „Ez az egyik jele annak, hogy talán közép- és hosszabb távon ezek az inflációs várakozások nem feltétlenül csökkennek jelentősen, de az EKB politikájának jelzése szempontjából egyértelmű, hogy cselekedni kell, méghozzá gyorsan” – mondta Stretch.