2024 november 15

Nem tudja a forint az irányt

Az MNB júliusi végi kamatdöntése óta egy szinte töretlen erősödést láthattunk egy ideig a forint esetében. Az utóbbi napokban azonban ez megváltozott, és gyakorlatilag felváltva erősödik, illetve gyengül el a magyar fizetőeszköz. Nincs arra szabály, hogy meddig tarthat ez a bizonytalan mozgás, de minél tovább, annál jelentősebb is lehet az elmozdulás, ha véget ér.

Érzékeny pontnál az árfolyam

Úgy tűnik, hogy van egyfajta egyensúlyi helyzet az EUR/HUF keresztárfolyam szempontjából, ez pedig a 350 és 360 közötti zóna. Kisebb kivételektől eltekintve valóban ebben a sávban mozog a magyar fizetőeszköz árfolyama az euróval szemben, immár hosszú hónapok óta. Amint ennek a sávnak a teteje felé érkezne az árfolyam, onnan gyorsabb lefordulás tapasztalható – ha viszont az aljához, akkor hajlamos elgyengülni a forint. Ezt láthattuk a tegnapi nap folyamán is, amikor az előző napi 353 alatti szintekről gyorsan 355 felett találta magát az euróárfolyam.

Kérdés még a végső irány (www.investing.com)

A mostani, újbóli erősödés pedig bár még nem közelíti a 350 forintos határt, biztató lehet. Ha ugyanis a gyengülési kísérletek rendre elhalnak, az az erősödő tendencia melletti érv, és ebben az esetben a kisebb felfelé történő kilengések csak korrekciónak tekinthetők. Amennyiben viszont megtörik a forint felértékelődési trendje a kamatemelési ciklus elején már, akkor egy komolyabb impulzus kellhet, hogy elkerülhetővé váljanak a tartósan magas árfolyamok.

Infláción és jegybankon a fókusz

A forint szempontjából leginkább továbbra is a kamatdöntések a meghatározók. Bár jelentős bizonytalanság hárult el azzal, hogy Virág Barnabás korábban elárulta, a júliusi kamatdöntés mértéke lesz az irányadó. Nemcsak a konkrét döntésre lesz érdemes figyelni, hanem a jegybanki kommunikációra is. Az infláció ugyanis fékezett júliusban, bár még mindig messze van a jegybanki céloktól. Az erre való reakció is jelentős mozgást indukálhat majd a forint számára.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni az egyéb, országspecifikus tényezőket sem. Az EU-s pénzek körüli viták értelemszerűen nem segítenek a forint jó megítélésében, a gyors gazdasági helyreállás azonban pozitív tényező Magyarország kapcsán. Ezek hatása legtöbbször kevésbé látványosan épül be az árfolyamba, mint egy kamatdöntésé, de a hosszútávú tendenciák szempontjából meghatározók lehetnek, így érdemes követnünk ezeket a folyamatokat is.

Ne hagyjuk figyelmen kívül az országspecifikus tényezőket sem