Nem szigorított a jegybank és ezt elfogadta a forint
A tegnapi napon újra figyelhettek a piaci szereplők a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lépésére, ugyanis szokásosan meghirdetésre került az egyhetes betéti tender. A jegybank nem emelt újra az irányadó rátán, és az azóta eltelt idő alapján emiatt nem nehezteltek a befektetők – a forint bár gyengült, de csak minimális mértékben. Éppen emiatt lehetséges, hogy jóval lassabb tempóra vált az MNB a monetáris szigorításait tekintve.
Rákapcsolni, majd megállni
Amíg nem tört ki az orosz-ukrán háború, az MNB azt tervezte, hogy havonta egyszer (a kamatdöntések hetén) emeli az irányadó rátának kinevezett egyhetes betéti tender kamatát. Így történt ez még február 24-én is, az orosz támadás napján, amikor is a vártnak megfelelő, 30 bázispontos szigorítás történt. Aztán elszaladt a forint árfolyama, tovább nőttek az inflációs kockázatok, így a következő két hétben rendre 75, illetve 50 bázispontos kamatemelés történt.
Tegnap viszont az előző hetihez hasonlóan 5,85 %-os kamattal hirdette meg a tendert a jegybank, szigorítás tehát nem történt. Úgy tűnik, hogy az MNB megfelelőnek ítélte a piaci folyamatokat, és nem látta szükséget újabb rendkívüli beavatkozásnak; ami érthető, hiszen a mélyponthoz képest 30 forinttal jött lejjebb az EUR/HUF kurzus.
Izgalmas lehet a jövő hét
A forint árfolyama érdemben nem reagált a jegybank (nem) lépésére, ami pozitív az erősödés szempontjából. Ha ugyanis jelentős gyengülés követte volna a tender meghirdetését, az azt az üzenetet közvetítette volna, hogy további rendkívüli beavatkozás kell a pénzpiaci nyugalom érdekében.
Jövő héten kamatdöntő ülést tart kedden az MNB, amikor is szinte biztos, hogy a jelenleg nem irányadó alapkamatot tovább emelik annak érdekében, hogy később összeérjen majd a most sokkal feljebb tartózkodó egyhetes betéti tender kamatszintjével. Kérdés, hogy az azt követő csütörtökön történik-e egy szolidabb kamatemelés a háború előtti tervek szerint, vagy a jegybank a rendkívüli emelésekre hivatkozva eltekint ettől. Mindenesetre a magyar fizetőeszköz árfolyama továbbra is ettől, valamint a jegybanki vezetők kommunikációjától függhet a háborús hírek mellett leginkább.
Címlapkép forrása: Shutterstock