2025 április 01

Megállíthatatlanul zuhan a forint, durva nap jöhet a pénzváltóknál – Elszállhat a forint és jöhet a 420-as euró?

Vészesen gyengülni kezdett a forint hétfőn. Az euró árfolyama újra 403 forint közelébe emelkedett.  A dollárral szemben is látványos az esés. Ez már a zuhanás előszobája?

Gyengül a forint, újra 400 felett ragad az árfolyam?

A hétfői kereskedésben újra gyengülni kezdett a forint a főbb devizákkal szemben, az euró árfolyama ismét 403 forint közelébe emelkedett. A jelenlegi trend alapján nem zárható ki, hogy a hazai fizetőeszköz a következő napokban is veszít értékéből  – különösen, ha nem javul a nemzetközi hangulat és a kockázatkerülés fokozódik. A lejtmenet meddig folytatódik?

Vegyes nap, de egyértelmű irány

A forint hétfőn vegyesen mozgott a főbb devizákkal szemben. Az elemzők szerint azonban a kereskedési sáv és a napi záróértékek azt mutatják, hogy a gyengülés jelei dominálnak.

  • Az euró-forint árfolyam estére 403,02 forintra emelkedett a kora reggeli 402,29 forintról, jelenleg 402,8-on áll. Ez 0,5 forintos napi gyengülést jelent.

  • A kereskedési sáv 400,9 és 402,9 forint között alakult.

  • A dollár-forint árfolyam 373,60 forintra kapaszkodott fel, szemben a reggeli 371,34-es szinttel, ami 2 forintos gyengülés a tegnapi záróértékhez képest.

  • A dollár napi sávja 370,16 és 373,59 között mozgott.

  • A svájci frankkal szemben enyhe erősödést mutatott a forint: 421,87-re csökkent az árfolyam a reggeli 422,38-ról.

Újra veszélyzónában a forint?

Bár márciusban összességében mérsékelt erősödést könyvelhetett el a forint, az elmúlt napok mozgásai azt mutatják, hogy a piac újra bizonytalan a hazai eszközökkel kapcsolatban. A Portfolio.hu elemzése szerint a gyengülés ellenére erős negyedévet tudhat maga mögött a forint.

Az elmúlt évben azonban többször láthattuk, hogy egy-egy geopolitikai feszültség, EKB–Fed kamatkülönbség, vagy hazai gazdaságpolitikai üzenet gyorsan mozgathatta az árfolyamot – akár néhány nap alatt.

Mi mozgathatja most a forintot?

A forint árfolyamát jelenleg több tényező is befolyásolhatja:

  • A nemzetközi befektetői hangulat továbbra is ingadozó lehet. A régiós devizák, köztük a zloty és a lej is hasonló pályán mozognak.

  • Az amerikai és európai kamatpálya körüli bizonytalanság továbbra is feszültséget okozhat a piacokon.

  • Hazai szinten a költségvetési hiány kezelésének iránya, valamint a kormányzati kommunikáció (pl. árszabályozási elképzelések a bankszektorban) is befolyásolhatja a befektetői megítélést.

Mit várhatunk áprilisban?

Amennyiben nem javulnak a forint esését okozó tényezők, lehetséges, hogy tovább is gyengülhet a pénzünk az euróval szemben. Ez persze különösen érzékenyen érintheti az importőröket és a külföldön nyaralást tervezőket is.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock