2025 január 23

Mi mentheti meg a forintot a gyengüléstől?

Alighanem amikor június végén az MNB Monetáris Tanácsa kamatot emelt, majd pedig a vezetőség bejelentette a monetáris szigorítási ciklus kezdetét, kevesen hitték, hogy pár hét múlva ez még gyengébb forintot is hozhat. A döntés után ugyanis bár volt átmeneti megingás, 348-ig is esett az EUR/HUF kurzus.

Bizonytalanság a kamatemelés körül

Ahogy több cikkünkben is felhívtuk rá a figyelmet, az, hogy a kamatdöntés után is visszakorrigált végül 350 forint fölé az euró ára, egyértelműen a bizonytalanság meglétét mutatja. Az árfolyam azonban nem állt meg végül a sokáig uralkodó 350-353 forintos sávban, hanem előző héten kilőtt, és egészen közel a 359-es szintig gyengült a forint az euróval szemben. Azóta újra erősödött a forint, de a 355-ös szint felett ragadt az EUR/HUF keresztárfolyam.

Kamatdöntés előtti szintekig gyengült a forint (www.investing.com)

A hirtelen elgyengülésnek hír alapú oka nem volt, ezért az általánosabb tényezőkben kereshetjük a megoldást a mozgásra. Az MNB kamatemelési ciklusa egyértelműen erősítő tényező kell, hogy legyen, ám annak bizonytalan mértéke és hossza elbizonytalaníthatja a befektetőket. Ebből a szempontból a forint számára jó hír, hogy Virág Barnabás MNB-alelnök jelzése szerint a júliusi döntés irányadó lehet a későbbiekre nézve is. Persze ez kétélű fegyver: amennyiben a vártnál kisebb mértékben történik kamatemelés (és tehát ez lesz az irányadó), az gyengülést hozhat, bár a bizonytalansági faktor mindenképpen kisebb lesz.

Országspecifikus tényezők

Mivel a nemzetközi hangulat egyértelműen pozitív (bár múlt héten volt némi megingás), inkább az országspecifikus tényezőkben kell, hogy a gyengülés okát keressük. A gazdasági folyamatok pozitívak, a vártnál gyorsabb gazdasági nyitás a vártnál magasabb gazdasági növekedéssel fog társulni, ebben az elemzők között is konszenzus van. Természetesen ez a feltétel csak akkor áll fenn, ha nem jön egy negyedik hullám a delta variáns révén, ami újabb bezárkózást hoz; erre azonban nem sok esélyt látnak a piacok jelenleg az árfolyamok alapján.

A válságkezelés nyomán egyébként magától értetődően magas költségvetési hiány viszont növelheti az ország, és így a magyar fizetőeszköz sérülékenységét. Ennek megítélése viszont elég szubjektív, de úgy tűnik, hogy jelenleg a befektetők ezt a szempontot értékelhetik többre, mint a nyitással járó kiemelkedő gazdasági növekedést.

EU-s konfliktus is állhat a háttérben

Ami még problémaként merülhet fel, hogy az Európai Unióval való viták során újra felmerült, hogy esetleg kevesebb forrás juthat Magyarország számára. Erre még nem volt példa egy országgal sem a múltban, és jelenleg nem is társítható hozzá magasabb valószínűség, de ennek ellenére kockázati tényezőként érdemes figyelembe venni, és követni a brüsszeli eseményeket is.

Mi jöhet ezután?

Már azt is tudjuk, hogy a várttal szemben nemhogy csökkent volna az infláció júniusban, de új, sokéves csúcsra emelkedett: 5,3 % volt az árszínvonal emelkedése. Egyrészről a forint értékeltsége szempontjából rossz hír, másrészt azonban annál inkább ösztönözheti a MNB-t a kamatemelésre. Inkább a „rossz hír a jó hír” érvényesülhet most, ha a forint erősödése szempontjából nézzük. Érdemes azonban a nagyobb konklúziók levonása előtt megvárni a júliusi kamatdöntő ülést, mert sok mondat végére pont kerülhet a szigorítás nagyságával és időbeli kiterjedtségével kapcsolatban. Fontos azonban jelezni, hogy az MNB elsősorban az infláció letörésére törekszik, és nem a forinttal kapcsolatban van árfolyamcélja.

Az MNB kommunikációja továbbra is kulcsfontosságú

Az általános hangulat változásaira fontos lehet figyelemmel lenni, ugyanis egy tőkepiaci korrekció a sérülékenyebb devizákat is megviselheti. Jelenleg erre nem látszik kilátás a folyamatosan új történelmi csúcsok mellett, de az inflációs félelmek és a delta variáns miatt nem lehet kizárni a lehetőségek közül.

Mindenesetre ha esetleg erősödésnek indulna a forint, akkor a 350 forintos szint alá kéne buknia az euró árfolyamának, hogy tartósabb trendváltásról beszélhessünk. Gyengülés esetén az igazán rossz hír a 360-as szint legyőzése lenne, hiszen akkor újra nagyon közel kerül történelmi mélypontjaihoz a magyar fizetőeszköz.