2024 november 14

Meglódult a forint – van honnan szárnyalni

Még csak alig két nap telt el azóta, hogy az EUR/HUF kurzus kis híján 400-ig emelkedett. Mire azonban az új kerek szinttel kapcsolatos mémek elterjedtek a közösségi médiában, már jelentős korrekciót mutatott a magyar fizetőeszköz árfolyama a főbb devizákkal szemben. Az erősödés hátterében a javuló általános piaci hangulat mellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) erőteljes fellépése is áll – utóbbi szempontjából kiemelt fontossága lesz a holnapi napnak.

Közbelépett a jegybank, holnap folytatódhat a szigorítás

Ahogy tegnapi cikkünkben is fogalmaztunk, van rá esély, hogy nyílt piaci intervenciót hajtott végre az MNB a forint esésének lassítására, de ezt azóta sem kommentálta a jegybank. Az azonban tényszerű, hogy a tegnapi nem kamatdöntő ülésen mégis döntött a kamatokról az MNB; a jelenleg a kamatfolyosó tetejét jelentő egynapos hitelkamatot 100 bázisponttal, azaz 1 %-kal emelte a Monetáris Tanács 6,4 %-ra. Így már az egyhetes betéti kamat 105 bázispontos emelésére van lehetősége a jegybanknak. Erről, azaz az irányadó kamatszintről holnap délelőtt döntenek, a tegnapi döntés fényében szinte biztosra vehető a monetáris szigorítás. A mértéke azonban kérdéses, ezért leginkább erre figyelhetnek majd a befektetők.

Holnap is léphet a jegybank

A tegnapi ülés utáni tájékoztatón Virág Barnabás, a jegybank alelnöke továbbra is kiállt amellett, hogy az MNB mindent megtesz a pénzpiacok stabilitása érdekében. Egyben jelezte, hogy a 105 bázispontos korlátot is bármikor tovább emelik, ha szükséges. A forint gyengülésében szerinte a kiélezett geopolitikai helyzet miatt nyitott short pozíciók játszanak jelentős szerepet, így ezt a pozíciót a jegybank drágítani fogja. Részben a gyenge forint, részben az egyéb gazdasági hatások miatt viszont 2022-ben kisebb növekedésre, és nagyobb inflációra kell számítsunk az orosz-ukrán háború következményeképp.

Javuló piaci hangulat segíti a forintot

Úgy tűnik, hogy a jegybank lépéseinek, vélt lépéseinek és kommunikációjának bőven meglett a hatása, ha akár csak az EUR/HUF keresztárfolyam alakulását nézzük. A 400-hoz közeli értékekről mostanra már 382 alá is esett az euróárfolyam. A mostani szárnyalásban egyértelműen jelentős szerepe van a tőzsdék általános megnyugvásának, ahogy az európai tőzsdék, úgy a BUX is szép emelkedést mutat. Emellett természetes is a korrekció egy ilyen erőteljes gyengülés után. Jelentős fordulatról azonban akkor beszélhetnénk, ha a korábbi történelmi mélypontot (372 körül) is sikerülnie elérnie a forintnak rövidebb időn belül.

https://infostart.hu/gazdasag/2022/03/08/mnb-alelnok-a-jegybank-minden-eszkozt-kesz-alkalmazni-a-penzpiaci-stabilitasert

Címlapkép forrása: Shutterstock