2024 november 15

Maradnak az árstopok – ez várhat a forintra

Tegnap bejelentette Orbán Viktor miniszterelnök, hogy a benzinárstop, valamint az élelmiszerárstop változatlan formában meghosszabbításra kerül október 1-ig. A hitelmoratórium, illetve a múlt év decemberében bejelentett kamatstop pedig december 31-ig kerül mindenképpen meghosszabbításra. A hírre gyengülni kezdett a forint, azonban egyelőre nem tudni, hogy összességében milyen hatást okoznak majd a magyar fizetőeszköz árfolyamára nézve a meghosszabbított árstopok.

Beavatkozás és kockázat

A forint jellemzően rosszul reagál az erőteljesebb kormányzati beavatkozásokra, ennek oka az általános befektetői félelem attól, hogy túlságosan sokáig megy az állam a piaci folyamatok befolyásolásában. Az azonnali reakció a forint részéről éppen ezért is gyengülés volt például a különadók bejelentésekor is – annak ellenére, hogy azok elősegítik a költségvetés stabilitását. Így valószínűbb, hogy néhány napos távon inkább gyengülő hatást okozhat a hosszabbítás.

Nem örül a piac az állami beavatkozásnak

Ezen kívül kockázati tényező lehet az, hogy a piaci szereplők már az árstop utána világra is gondolhatnak. Ha ugyanis hirtelen kerülnek elengedésre az intézkedések, az jelentős megugrást okozna az amúgy is 20 éve nem látott mértékű inflációban. Van tehát egy bizonytalansági tényező az árstopok kapcsán, ráadásul időről időre felmerül, hogy az érintett cikkekből lesz-e elengedő mennyiségű, megoldható-e egyáltalán az energiabiztonság fenntartása például a benzinárstop mellett.

Lehetnek pozitív hatások

Nem biztos viszont, hogy a fenti hatások összességében erősebbek lesznek az árstopok forintra gyakorolt, közvetett pozitív tényezőinél. Az intézkedéseknek ugyanis egyértelműen az a célja, hogy csökkentsék az inflációt, és ezt meg is teszik összességében, bár nehéz pontos számot mondani arra vonatkozóan, hogy milyen mértékben. Az inflációs nyomás pedig a legjelentősebb oka annak, hogy már 400 forint körüli összeget kell adnunk egyetlen euróért a devizapiacon.

Csökkentik az inflációt az intézkedések (www.shutterstock.com)

Ilyen szempontból tehát forintot erősítő hatásról is beszélhetünk, hiszen ha még néhány százalékkal magasabb árszínvonal emelkedését mutatnának az inflációs adatok, az természetesen még kevésbé lenne jó a magyar fizetőeszköz szempontjából. Szétválasztani ezt más tényezőktől persze nem lehetséges, de az bizonyos, hogy  nem csupán negatív reakciók társulhatnak az intézkedésekhez, ami a forint árfolyamát illeti.

Címlapkép forrása: Shutterstock