Már megint nagyon gyenge a forint – ez kellene a változáshoz
Amennyire jól kezdődött az idei év a magyar fizetőeszköz számára, legalább olyan rosszul folytatódott. 2022 első hónapjában jelentős szárnyalást mutatott be a forint a főbb devizákkal szemben, utána azonban több tényező szerencsétlen egybeesése egészen 400 közelébe küldte az EUR/HUF kurzust. Bár a történelmi mélypontot jelentő szintről visszaerősödött a forint, újra 380 forintnál is többet kell adni egyetlen euróért a devizapiacon. Egyértelmű tehát, hogy továbbra is nyomás alatt áll a forint, és jó pár külső tényezőtől is függhet a folytatás. Arra azonban nagyon kicsi az esély, hogy olcsóbban tudunk eurót vásárolni a nyaraláshoz, mint egy évvel ezelőtt.
Először is – jegybanki politika
Ahogy az a tankönyvekben is szerepel, egy adott ország fizetőeszközének árfolyamához leginkább a monetáris politikához van köze. Így van ez a forint esetében, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mostani szigorítási ciklusa a leginkább meghatározó a magyar fizetőeszköz számára. Úgy tűnik, hogy a hazai központi bank visszatért az év elején látott stratégiához, miszerint havonta egyszer emelnek az irányadó rátának számító egyhetes betéti rátán, méghozzá a kamatdöntő ülések hetén. Az alapkamat emelése persze nagyobb ütemben történik, a cél, hogy utolérje a jelenleg 6,45 %-on tartózkodó egyhetes betét kamatszintjét.
Ebből kiindulva a múlt heti kamatemelés után most körülbelül 1 hónapig nem várhatunk szigorítást alapesetben. Természetesen lehetséges, hogy ennek ellenére történik monetáris lépés, erre jó példa volt, hogy az orosz-ukrán háború kitörése után jelentős kamatemelések történtek hétről hétre a pénzpiacok stabilitása érdekében. Ugyanakkor a stabilitás a kamatemelési ciklusban jót tehet a forint megítélésének befektetői szemmel. Ha marad a havi 30 bázispontos emelés, akkor leginkább az MNB vezetőinek a nyilatkozataira lesz érdemes figyelni. Csütörtökön mindenesetre Matolcsy György jegybankelnök megerősítette, hogy tovább küzdenek az elszálló infláció ellen, valamint jelezte, hogy a gazdaságpolitikával való közös fellépés érdekében javaslatcsomag készül a jegybankban a kormány számára. Ennek nyilvánosságra kerülése és esetleges alkalmazása szintén fontos faktor lehet a forint árfolyamának szempontjából.
Háborús helyzet
A forinthoz hasonló sérülékeny devizák árfolyamára egyértelmű hatást fejt ki az általános piaci hangulat. Egy negatív befektetői légkörben könnyen lehet, hogy ezen devizák esnek áldozatul elsőként az eladási hullámnak. Márpedig sajnálatos módon már több, mint két hónapja az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek mozgatják a leginkább a piacokat. A közép-európai régión különösen nagy nyomás tud lenni néhány rossz hír következtében, ennek oka a földrajzi közelség és a gazdasági kapcsolatok nagyobb aránya.
Amennyiben a békés megoldás felé terelődik a konfliktus, a forint éppen a fenti tényezők miatt jelentős erősödésbe kezdhet. Ha valamennyire enyhülne az ebből eredő nyomás, már önmagában az is képes emelni a forint értékén, ahogyan azt többször láthattuk már, ha a lehetséges békéről szóló nyilatkozatokat adtak ki a felek.
EU-s eljárás, gazdasági helyzet
A forint legtöbbször jól leképezi a fenti tényezők mellett azt is, hogy Magyarországnak milyen a befektetői megítélése akár az általános gazdasági helyzet tükrében. Ezért hasznos lehet figyelni az erre vonatkozó adatok, legyen az éppen infláció, GDP növekedés, foglalkoztatottság, vagy a mostanában sokszor előkerülő költségvetési hiány szintje.
Ami még ennél is jobban megmozgathatja a forint árfolyamát, az az Európai Bizottság által elindított jogállamisági mechanizmus. Ennek ugyanis az is lehet a tétje, hogy Magyarország megkap-e minden egyébként járó európai uniós forrást, amelyek eddig is jelentős részben járultak hozzá az ország gazdaságának fejlődéséhez. Biztatók voltak Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt heti szavai a kormányinfón, melyek szerint nem számol a kormány a források csökkenésével. Nem megjósolható persze, hogy mi lesz a kimenetele az eljárásnak, ezért a makrogazdasági folyamatok mellett sok izgalmat hozhat ez még a forint piacán.