Kulcsszintnél a forint – meddig tarthat a szárnyalás?
A legutóbbi kamatdöntés óta nagyon rövid időszakokat tekintve szépen erősödik a hazai fizetőeszköz. Úgy tűnik, hogy a nagyobb léptékű szigorítási ciklus, és a jegybank határozott kommunikációja meggyőzte a piacokat, legalábbis a forint árfolyamát nézve ezt a következtetést vonhatjuk le. Most azonban már karnyújtásnyira van az EUR/HUF kurzus a 350-es szinttől, érdemes áttekinteni, hogy mi várhat a forintra!
Enélkül nem megy
Fontos rögzíteni, hogy bár valóban jelentős a forint mostani erősödési hulláma, volt is honnan felértékelődnie. Így még mindig csak a júliusi eleji szintjeire erősödött vissza a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Az igazi áttörést az jelentené, ha a technikailag és lélektanilag is fontos 350 forintos szint alá tudna betörni az euróárfolyam. Amíg ez nem következik be, addig nagy fordulatról nem beszélhetünk a hosszabb távú trendet nézve. A szint alatt a 345 forintos értékre kell figyelni, a júniusi alj átvitele már valóban egy hosszabban tartó erősödési ciklus kezdetét jelenthetné. Amennyiben azonban elgyengülne a forint, és újra 355 forintnál többet kéne fizetni egy euróért, akkor egészen új impulzus kellene az újabb erősödéshez.
Jegybanki politika és országspecifikus tényezők
Lassan érdemes a következő kamatdöntő ülésre is koncentrálni akár, ugyanis augusztus 24-én újra összeül a Monetáris Tanács az irányadó ráta meghatározásának céljából. Abban konszenzus van, hogy újabb 30 bázispontos kamatemelést hajt végre az MNB, ugyanis Virág Barnabás alelnök korábbi jelzése szerint a júliusi kamatdöntés mértéke lesz irányadó – márpedig akkor 0,9 %-ról 1,2 %-ra nőtt az alapkamat. Ami inkább kérdéses, hogy kommunikációs szinten milyen üzenetek hangoznak el, például a júliusi, 4,6 %-os inflációval kapcsolatban.
A forint mellett szól ugyanakkor a tegnap megérkezett GDP adat, ami a vártnál is gyorsabb kilábalásról tesz bizonyságot. A befektetők pozitívan értékelhetik a gyors gazdasági nyitás számszerűleg is érvényesülő jótékony hatását. A Standard & Poors hitelminősítő múlt pénteki elemzése is pozitív hangon nyilatkozott a magyar gazdaság helyzetéről, aminek szintén lehet része a forint erejében. Az Európai Unióval folytatott viták a helyreállítási alaphoz kapcsolódó kifizetésekről azonban növelhetik a forint sérülékenységét, ha csak időlegesen is.