Közeleg az MNB döntése – mi várhat a forintra
Holnap kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB), így a forint szempontjából ismét izgalmas napok előtt állunk. Annak ellenére van ez így, hogy a Monetáris Tanács konkrét döntésére lehetnek erős tippjeink; közben pedig a forint jelentősen erősödött a legutóbbi kamatemelés óta. A folytatás lehetősége nagyban függ a jegybanki kommunikációtól is.
Régi támasz
Az előző kamatdöntő ülést július végén még 360 körül várta ez euróárfolyam, innen indult a máig is tartó erősödése a magyar fizetőeszköznek. A 10 forintos felértékelődés az euróval szemben nem nevezhető csekélynek, ugyanakkor így is magasabban áll az árfolyam, mint például a kamatemelés májusi első belengetése után. A további erősödéshez kulcsfontosságú lenne a lélektanilag és technikailag is fontos 350 forintos szint letörése. Van rá esély, hogy ezzel a piacok megvárják az MNB kamatdöntő ülését, de az biztos, hogy komolyabb hatással járó mozgásokat kedden lesz érdemes figyelni. Többször előfordult már ugyanis, hogy a kamatdöntés előtt a felfokozott hangulatban szélsőségesebb, később nem folytatódó mozgások zajlottak le a forint piacán.
Mit üzen a jegybank?
Virág Barnabás, a jegybank alelnöke még az előző kamatdöntő ülés előtt megszellőztette, hogy a júliusi kamatemelés mértéke lesz irányadó a továbbiakra nézve is. Ebből következtethetünk, hogy a júliusinak megfelelően 30 bázisponttal emelkedik majd valószínűleg az alapkamat, és szerdától már 1,5 % lesz a ráta Magyarországon. Meglepetés akkor történne, ha ez nem így történne, vehetjük tehát magát a kamatemelést már előre árazottnak a befektetők gondolataiban.
A hangsúly inkább a kommunikáción, a jegybanki közleményen lehet. Az előző kamatdöntés óta több fontos makrogazdasági adat is napvilágot látott. Tudjuk, hogy júliusban 4,3 %-ra mérséklődött az infláció az előző 3 hónap 5 % körüli értékei helyett, valamint ,hogy 17,7 %-os gazdasági növekedés történt a második negyedévben, és már a 2019 végi szint felett áll a magyar gazdaság. A gazdasági kilábalás tehát a várt felett halad, az infláció ugyanakkor mérséklődik. Mindenképpen messze van azonban így is a jegybanki 3 %-os céltól, ráadásul egy havi adatból nem érdemes még hosszútávú következtetést levonni. A jegybank azonban reagálhat rá, és a monetáris szigorítási ciklus hosszára is következtethetünk. A forint számára a minél határozottabb kommunikáció jelentheti az erősödést, míg ellenkező esetben könnyen elveszítheti az előző hetekben felhalmozott előnyét.
www.mnb.hu