Kezd nagy lenni a baj, tovább szakad a forint
Megszokott érzés lehetett idén augusztusban, hogy szinte bármelyik nap ránéztünk az EUR/HUF kurzusra, folyton a forint erősödését észlelhettük az euróval szemben. A grafikonra nézve utólag is helyesnek tűnik az érzés, egymás után sorakoztak a piros gyertyák. Most viszont ez megfordult: méretes eséseket szenved el sorozatban a forint, annyira, hogy már bőven a kamatemelések előtti szintek fölé gyengült a magyar fizetőeszköz.
Kamatdöntés, rossz hangulat
A forint már a múlt heti kamatdöntés előtti napokban is elkezdett gyengülni, hiszen újra a 350-es szint fölé emelkedett az euró jegyzése a devizapiacon, holott a hónap elején még a júniusi csúcsok elérésével próbálkozott a forint. Az igazi gyengülés azonban a múlt keddi kamatdöntő ülés után kezdődött, ahol bár szűkült az állampapír vásárlási program és kivezetésre kerül év végéig jelentős mennyiségű forint swap ügylet, a kamatemelés mértéke a várt 30 bázispont helyett csupán 15 bázispont lett. Virág Barnabás MNB alelnök ugyan kiemelte, hogy a jegybank minden eszközzel küzd az infláció ellen, ez csak néhány óráig segített a forintnak az erősödésben. A magas infláció ráadásul alapvetően negatívan hat a forint megítélésére a vásárlóerő csökkenése miatt, és most úgy érezhetik a piacon, hogy az MNB sem elég határozott a pénzromlás elleni fellépésben.
Nem elhanyagolható a negatív nemzetközi piaci hangulat. Újra esnek ugyanis a tőzsdék, az Evergrande csőd közeli helyzete és a rosszabbodó járványügyi adatok úgy tűnik, hogy nem csak egyszeri hatást okoztak. További probléma, hogy a Moody’s pénteki döntése sem tudott igazán erősödést okozni a forint számára, holott igen pozitív országspecifikus tényező egy felminősítés. Mindez a forint kiemelt sérülékenységét támasztja alá; bár igaz, a deviza kötvény kibocsátás ilyen szempontból viszont meg a forint ellen ható tényezőként jelent meg.
Negatív technikai kép
A gyakorlatilag folyamatos gyengülés igen negatívvá tette a forint technikai képét is. Egyértelműen megszakadt az augusztusban hódító emelkedő trend, a technikai indikátorok inkább már túlzott gyengülést is mutatnak. Még mindig a 350-360 közötti sávban mozog ugyanakkor az euróárfolyam, és az igazi reménye az lehet a forintnak, hogyha megáll a 360-as szint közelében a gyengülő tendencia. Amennyiben ez nem lesz így, akkor 360 fölé emelkedve még a történelmi mélypontok is könnyebben elérhetők lesznek.