2025 január 15

Hirtelen döntött az MNB – ez lehet az üzenet

Ahogyan délelőtti cikkünkben beszámoltunk róla, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma 50 bázisponttal magasabb kamatszint mellett hirdette meg egyhetes betéti tenderét. Ez szakítást jelent némileg a korábban tapasztaltakkal, aminek az oka minden bizonnyal a fokozódó inflációs nyomás mellett a forint folyamatos gyengülése volt. A konkrét szigorítás lehetséges hatásai mellett az üzenetérték is fontos lehet a magyar fizetőeszköz további sorsa szempontjából.

Eltérés a megszokottól

Virág Barnabástól, az MNB alelnökétől már januárban megtudhattuk, hogy a jegybank havonta egyszer emelne az irányadó rátán, méghozzá a rendes kamatdöntő ülések hetein tenné ezt. Ez januárban és februárban így is volt, majd pedig jött az orosz-ukrán háború, amely nagyon sok azonnali pénzpiaci bizonytalanságot okozott, kezdve a forint erőteljes zuhanásával. Így a háború első heteiben többször is eltért az MNB vezetése a fentiektől, és gyakrabban, nagyobb mértékben emelték az irányadó rátát.

Eleinte szépen erősödött a forint az MNB lépésére (www.shutterstock.com)

Most is hasonló történt, ugyanis az elmúlt hónapokban szintén havonta egyszer történt 30 bázispontos kamatemelés, és valószínűleg június végén lett volna a következő, ha nem zajlanak le ilyen folyamatok a devizapiacon. Ugyanakkor az irányadó ráta már egyre magasabbra emelkedik, a 7,25 %-os szint érezhetően lassíthatja majd a gazdaságot, természetesen ezáltal is elérve az inflációs nyomás csökkenését.

Erős üzenet

A forint a döntés hírére rögtön erősödni kezdett, ugyanis némileg meg is lepte a piacot a jegybank a hirtelen szigorítással. A gyakorlati hatásnál is fontosabb lehet az újabb üzenetérték; egyrészről ugyanis a lépés megerősíti, hogy az MNB mindent megtesz az árstabilitás eléréséért, és ha kell, ilyen magasságú kamatok mellett is folytatja a küzdelmet az infláció ellen. Pozitív, hogy ezzel nem várta meg a jegybank a soron következő kamatdöntő ülést, hanem gyorsan lépett.

Utóbbinak nagyrészt a forint gyengesége az oka, és ehhez kapcsolódik a második üzenet. Valószínűleg úgy értelmezik most a piaci szereplők, hogy mégis van egy határ, amin túl nem nézi jó szemmel a jegybank, ha a forint tovább gyengül. Nagy eséllyel a 400-as szintekhez kapcsolódhat ez az egyébként soha ki nem mondott határ. Így újra kockázatosabbá válhat a forint gyengülésére fogadó pozíciók tartása, ami szintén indokolhatta az erősödést. A következő napok ugyanakkor kulcsfontosságúak lesznek, hiszen ha ennek ellenére gyengül tovább a magyar fizetőeszköz, az már igen negatív hangulatot tükrözne.

Címlapkép forrása: Shutterstock