2024 november 12

Forint – hol zuhan, hol szárnyal, de akkor mikor vegyünk eurót?

Durva hetet tudhat maga mögött a forint. A magyar fizetőeszköz az euróval szemben szerdán újabb, közel két éves mélypontra esett. Onnan azonban lendületes erősödés kezdődött, amely csütörtökön volt igazán látványos. A hét utolsó kereskedési napján újból elgyengült a forint – az izgalmaknak tehát úgy néz ki, nincs vége.

Forint – igazi hullámvasút

Már október folyamán, és különösen annak utolsó napjaiban jelentős gyengülést mutatott a forint. Ennek a megjelent elemzések szerint egyébként számos oka lehetett. Megtalálható volt az okok között országspecifikus tényező, mint a vártnál jóval gyengébb harmadik negyedéves GDP adat. Ugyanígy a dollár erősödése, mint nemzetközi piaci tényező is szerepet játszhatott a hazai fizetőeszköz gyengeségében.

Donald Trump esetleges elnökké választása is aggaszthatta a piacot, hiszen a republikánus jelölt védővámai gyengítenék az európai gazdaságot, az említett erős dollár pedig negatívan hat a feltörekvő devizákra. Miután Trump ténylegesen meg is nyerte az elnökválasztást, a forint zuhanni is kezdett. 412 felett is járt az euróárfolyam, erre 2022 decembere óta egyszer sem volt példa.

A piac már kamatemelést kezdett el beárazni, amikor jelentős erősödésbe kapcsolt a forint a főbb devizákkal szemben. Rövid idő alatt 404 alá került az euróárfolyam. A Portfolio.hu által megkérdezett szakértők szerint ennek oka lehet az elnökválasztás kapcsán lévő bizonytalanság eltűnése, de a Fed csütörtöki kamatdöntése és a forint short pozíciók likvidálása is.

A pénteki napot azonban már 406,87-en sikerült csak zárni. Nem teljes a nyugalom tehát még a forint piacán. Éppen ezért továbbra is érdemes lesz figyelemmel követni mind az országspecifikus, mind a külső, nemzetközi piaci tényezők változásait.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!