2025 május 24

Forint – óriási a tét, mutatjuk, miért!

Pénteken sem volt unalmas napja a forintnak. A forint árfolyamának alakulása sokak számára távoli, gazdasági fogalomnak tűnhet. Pedig közvetlen hatással van a mindennapi életünkre. Akár élelmiszert vásárolunk, akár nyaralást tervezünk, vagy csak a havi rezsit próbáljuk kordában tartani, a forint árfolyammozgásai befolyásolják a kiadásainkat. A nemzeti fizetőeszköz értékének változása főként akkor válik érzékelhetővé, amikor importtermékekkel, devizában jegyzett szolgáltatásokkal vagy nemzetközi energiapiacokkal találkozunk – márpedig ezek ma már szinte minden háztartást érintenek.

Egy gyengülő forint például drágítja az euróban vagy dollárban importált termékeket, így az inflációs nyomás fokozódik. Ez különösen érezhető az üzemanyagárakban, az elektronikai eszközökben vagy akár az élelmiszerláncokba bekerülő külföldi alapanyagoknál. A magyar háztartások tehát nemcsak közvetlenül, hanem közvetetten is megérzik a forint árfolyamváltozásait.

Forint és a pénzügyi biztonság

A forint árfolyama meghatározó szerepet játszik abban is, hogy a lakosság mennyire bízik a megtakarításaiban. Ha a forint hosszú távon gyengül, az emberek hajlamosabbak lehetnek euró vagy dollár alapú megtakarításokat választani. Esetleg külföldi ingatlan- vagy tőkepiaci befektetések felé fordulnak. Ez különösen azoknak fontos, akik hosszú távú pénzügyi célokat tűztek ki, például gyermekük taníttatására vagy nyugdíj-előtakarékosságra.

A lakáshitelek esetében is lényeges a forint stabilitása. Noha ma már szinte kizárólag forintalapú hitelek érhetők el, a múlt tapasztalatai – a devizahitelek nehézségei – sokakat megtanítottak arra, hogy a nemzeti valuta kiszámíthatósága kulcskérdés.

Végső soron a forint árfolyama egyfajta barométerként működik: mutatja, mennyire bíznak benne a befektetők. Ez a bizalom pedig visszahat minden magyar háztartás pénztárcájára.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!