Esik a forint, hiába az újabb kamatemelés
Már szinte megszokhattuk az elmúlt három hétben, hogy minden héten döntés születik az irányadó rátáról. Ma újra emelt az egyhetes betéti tender kamatán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) – immáron 3,3 % az irányadó kamatszint Magyarországon. Úgy tűnik azonban, hogy a befektetőket továbbra sem sikerül tartósan megnyugtatni- nem sokkal a döntés után újra
Újabb emelés – már sokadszorra
Az inflációs problémák már kora tavasszal látszódtak, ennek megfelelően májusban Virág Barnabás MNB alelnök bejelentette, hogy szigorítási ciklus kezdődik. Ennek tempója júniustól kezdve eleinte 30 bázispont volt, majd havi 15 bázispontos alapkamat emelésre csökkent az ütem. Novemberben azonban ez jelentősen megváltozott, és az egyhetes betét vált újra irányadóvá; ezen pedig azóta már 150 bázispontot emelt a jegybank. Ilyen szintű emelésre nem sokszor volt példa az elmúlt évtizedekben a válsághelyzeteket leszámítva.
Bővebb információk a döntés hátteréről a jövőheti, rendszeres kamatdöntő ülésen várható, ekkor tudunk majd meg többet az MNB várakozásairól az infláció kapcsán. Az egyértelmű, hogy igen sok hatás szólt az újabb szigorítás mellett: tegnap jött ki a novemberi inflációs adat, amely brutális drágulásról adott hírt. A 7,4 %-os infláció már beláthatatlan távolságra van 3 % +-1%os jegybanki céltól, és az előrejelzések szerint ha nem is ekkora mértékben, de 2022-ben is velünk marad az inflációs nyomás. Ezen pedig csak emel a kormány gazdaságösztönző, fiskális élénkítése, valamint az energiaárak emelkedése is növeli a pénzromlás mértékét.
Nem hatotta meg a forintot a döntés
A magyar fizetőeszköz tegnap erősödéssel várta az MNB mai döntését, ennek megfelelően joggal sejthetjük, hogy a piac beárazta már előre a mai lépést. A 20 bázispontos emelés egyébként sem meglepő mérték, egy héttel ezelőtt is ennyivel emelte az irányadó rátát a jegybank. Mindenesetre a kezdeti erősödés után újra a gyengülés irányába mozdult a forint, ezzel elrugaszkodva az igen fontos 365 forintos szinttől az euróval szemben. További gyengülés esetén a 370-es kerek szint lehet veszélyes, addig a szokásos sávjában mozoghat az EUR/HUF kurzus.