Erősödik a forint, az MNB segített
A forint árfolyama egy viszonylag szűk sávban ingadozik a június végi kamatemelés óta. A kitörés hiánya azt tükrözi, hogy egyelőre nem tudja eldönteni a piac, hogy a jegybanki szigorítás elegendő lesz-e ahhoz, hogy a forint további gyengülését megállítsa. A bizonytalanságnak köszönhetően 350 felett ragadt tartósan az EUR/HUF kurzus, de egy ma reggeli üzenet erőt adott a magyar fizetőeszköznek.
Virág: Határozott fellépés
Virág Barnabás MNB-alelnök (aki először jelezte a kamatemelés lehetőségét még májusban) interjút adott a Világgazdaságnak, ami ma jelent meg. Értelemszerűen sok szó volt az inflációs folyamatokról, illetve a múlt hónapban elindult kamatemelési ciklusról.
A jegybank alelnöke reagált azokra a kritikákra is, amely szerint korábban kellett volna már kamatot emelni: szerinte a járvány tombolása mellett ez ésszerűtlen döntés lett volna. Most viszont „helyzet van”, ahogy fogalmazott, és igen határozott fellépést ígért az árstabilitás fenntartása érdekében.
Némi információt megtudhattunk arról is, hogy milyen léptékben haladhat a monetáris szigorítás Magyarországon: „A mértékeket illetően a júliusi döntésünk bizonyosan meghatározó lesz. Hiba lenne alábecsülni az infláció tartós megemelkedésének esélyét, ezért határozottan és a lehető leggyorsabban lépünk fel az inflációs kockázatokkal szemben.”
Segítő kéz a forintnak
A forint árfolyama rögtön erősödni kezdett az információra. Az azonnali reakció után azonban vélhetőleg érdemes még várni az állásfoglalással: sok új információ ugyanis nem hangzott el, inkább a júliusi kamatemelés mértékére való utalás az érdekes. Ha ugyanis nagyobb mértékben emeli a kamatot a Monetáris Tanács, akkor nem csupán az erősítheti a forintot, hogy ez a nagyobb mérték lesz az irányadó, de a kamatemelések mértékével kapcsolatos bizonytalanság is megszűnhet. Persze ez kétélű fegyver, hiszen ha alacsonynak ítéli meg a kamatemelés mértékét a piac, akkor arra gyengüléssel reagálhat a forint, bár a bizonytalanság megszűnése ebben az esetben is üdvözítő lehet.