2025 január 23

Ennyi volt, újra zuhan a forint!

Az előző hét meglehetősen hullámzóan alakult a magyar fizetőeszköz számára, az elmúlt hetek gyengülése még magasabb fokozatba kapcsolt. A legnehezebb órái szerdán voltak a forintnak, amikor is 416 felett is járt az euróárfolyam. A jegybank és a kormány megnyugtató üzenetei végül jelentős erősödést indukáltak, de ma már újból veszít értékéből a hazai pénznem.  

Rövidtávú megnyugvás

A forint szerdai, egészen elképesztő zuhanására reagálva mind a Magyar Nemzeti Bank (MNB), mind a kormány igyekezett nyugtatni a piaci szereplőket. A jegybank csütörtökön 200 bázisponttal 9,75 %-ra emelte az irányadó rátát, és jelezte, nyomon követi a pénzpiaci helyzetet. A kormány részéről pedig az uniós forrásokkal kapcsolatban érkeztek optimista nyilatkozatok, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint már csak technikai akadályai vannak a megállapodásnak.

Az MNB lépése is csak átmeneti megnyugvást okozhatott (www.shutterstock.com)

Úgy tűnik, hogy a fentiek csak átmenetileg hoztak megnyugvást. A piaci szereplők valószínűleg konkrét bejelentésre várhatnak a helyreállítási alap pénzei kapcsán, illetve a pénteken közölt, júniusra 11,7 %-os inflációt mutató adat is ronthat a forint megítélésén. Emellett ma a nemzetközi befektetői légkör is igen negatív, ami alapvetően is rosszul hat a sérülékeny devizák teljesítményére. Nem tesz jót az amerikai-magyar adóegyezménynek az USA részéről történő felmondása sem, bár ez inkább hangulati tényezőként jelenhet meg a forint árfolyamában.

Jöhet-e új mélypont?

A ma reggeli és délelőtti gyengülést látva joggal merül fel, hogy találkozhatunk-e a közeljövőben újabb mélyponttal, szökhet-e még magasabbra az EUR/HUF keresztárfolyam. Bár a mostani, igencsak ingadozó és bizonytalan hangulatban bármi megtörténhet, a 416 feletti euróárfolyam jelenleg némileg messzinek tűnik. A jegybanki és kormányzati nyilatkozatok mellett a forint mozgását befolyásolhatja még a szerdán megjelenő amerikai inflációs adat, és a dollár teljesítménye is. Kérdés az is, hogyha esetleg még tovább gyengül a forint, akkor csütörtökön az MNB véghez visz-e újabb monetáris szigorítást az előző heti hatalmas kamatemelés után.

Címlapkép forrása: Shutterstock