Emeli a kamatot az MNB – mégis gyengül a forint
Az ünnepek előtt utoljára újra döntött a november közepe óta irányadónak számító egyhetes betéti tender kamatáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank az előző hetekhez hasonlóan újra 20 bázisponttal emelte az irányadó rátát, így az a mai naptól Magyarországon már 3,8 %. A forint egyelőre továbbra sem fordult az erősödés irányába – úgy tűnik, ekkora szigorítást minimum elvárhattak a befektetők az MNB-től.
Újabb 20 bázispont
A jegybank mai döntése nem számít meglepőnek. Már többször jelezték ugyanis az MNB vezetői, hogy kitartóan küzdeni fognak az elszaladó infláció ellen, így az lett volna a rendkívüli, ha nem emelnek ma a kamatokon. A kamatemelés mértéke is megszokott, az utóbbi hetekben rendre 20 bázispontos emelésről hallhattunk. Egyéb intézkedésről nem érkezett bejelentés. Nem is volt várható, hiszen a Monetáris Tanács a legutóbbi, rendes kamatdöntő ülésen már határozott az állampapír-vásárlási, valamint a Növekedési Kötvényprogram kivezetéséről az infláció további fékezése érdekében.
A kérdés a továbbiakban az lehet, hogy mi az a maximális kamatszint, ameddig a jegybank hajlandó elmenni a pénzromlás legyőzése érdekében. Az inflációs nyomás ugyanis pont a jegybanki előrejelzések szerint velünk maradhat 2022 egészében, egy addig is tartó folyamatos kamatemelési ciklus igen magas irányadó rátát eredményezne. A jegybanknak ugyanis ügyelnie kell a gazdaság helyzetére is. Bár jelenleg ütemes tempóban lábal ki a koronavírus okozta gazdasági sokkból az ország, kevésbé dinamikus növekedés esetén a magas kamatszint könnyen okozhat problémát.
Nem hatotta meg a forintot
A forint árfolyama meglehetősen unottan reagált a jegybank újabb kamatemelésére. Kis tétovázás után pedig végül még gyengülésnek is indult a magyar fizetőeszköz, újra közel került a 370-es érték az EUR/HUF kurzust tekintve. Amennyiben tovább gyengül a forint, igen közel kerül a novemberi történelmi mélypont; az erősödés lehetősége szempontjából tehát kulcsfontosságú az említett lélektani és technikai határ. Komolyabb felértékelődéshez úgy tűnik, még mindig kevés a jegybank szigorítása, valószínűleg ehhez az inflációs nyomás csökkenése lenne már szükséges.