Elképesztő a forint esése, sosem volt ilyen gyenge még
A mai nap sem okozott sok jót az európai tőzsdékre nézve, jelentős esésben vannak az európai tőzsdék, köztük az irányadónak számító német tőzsdeindex, a DAX. A kifejezetten rossz piaci hangulatban a magyar fizetőeszköz is tovább veszített értékéből a Magyar Nemzeti Bank (MNB) újabb intervenciója ellenére. Kezd igen forró lenni a helyzet a devizapiacon, nem lenne meglepő újabb lépés a jegybanktól.
Háromszori beavatkozás után
Az orosz-ukrán konfliktus kezdetén is jelentősen csökkent már a magyar fizetőeszköz értéke a főbb devizákkal szemben. A jegybank a háború első napján 30 bázispontos kamatemelést hajtott végre múlt csütörtökön, de az a szigorítás vélhetően a rendkívüli helyzet nélkül is bekövetkezett volna. Azóta azonban 3-szor is lépett valamilyen formában az MNB.
Először kedden tudatta a jegybank a Reuters hírügynökséggel, hogy bármit készek megtenni a pénzpiacok stabilitása érdekében. A szóbeli intervenció járt is hatással, de csak időlegesen tudta kordában tartani a zuhanó forintot. Tegnap – már az alaphelyzet alapján nem várt módon – újra szigorított a jegybank, ezúttal 75 bázisponttal emelte meg az irányadó rátának számító egyhetes betéti tender kamatát. Így már 5,35 %-on áll a kamatszint Magyarországon, ez egy igen erős szigorításnak tekinthető. Ma pedig szintén a Reuters számára megerősítette az MNB, hogy mindent megtesz a pénzügyi piacok stabilitásáért, ugyanakkor a devizapiaci beavatkozást nem kommentálta.
Csak esik és esik
A magyar fizetőeszközt ugyanakkor egyelőre nem sikerült megállítani, bár tény, hogy a beavatkozások nélkül valószínűleg még gyengébben állna most a forint. Az, hogy az EUR/HUF kurzus már a 386-os szint fölé emelkedett, óriási befektetői bizalmatlanságot és bizonytalanságot sugall. Felfelé már egyáltalán nincsenek szintek történelmi mélypontok révén, erősödés esetén már a 380-as érték is távolinak tűnik. Most már valóban az lesz a kérdés, hogy az MNB be fog-e közvetlenül avatkozni akár nyílt piaci intervencióval az árfolyamok alakulásába, vagy bízik a feszültség enyhülésében és a már valóban várható természetes korrekcióban.