Brutálisan nőttek az árak Magyarországon – mégis erősödik a forint
Ma érkezett meg az igen várt inflációs adat, 14 éve nem látott mértékben nőttek az árak Magyarországon. Alapvetően rossz hír a magas infláció az adott ország fizetőeszköze számára, mégis meglehetősen erősödik már a forint a mai napon. Úgy tűnik, hogy az árszínvonal emelkedésétől jelentősebb kamatemelést vár inkább a piac, ami indokolhatja a magyar fizetőeszköz mostani erősödését.
7,4 % – rég látott rekord
Az eddigi hónapokban is közel egy évtizedes csúcson volt az infláció, a novemberi adat azonban ezeken is túltett; már 14 éves csúcson a pénzromlás mértéke Magyarországon. Az infláció okai nyilvánvalók régóta. A gazdasági nyitással járó keresletélénkülés nagyon jelentősen emeli az árakat, a fiskális gazdaságösztönző lépések pedig még nagyobb lakossági költekezést okoznak. Ráadásul az energiaárak robbanása sem kerüli el Magyarországot, még ha a benzinárak befagyasztása révén legalább az üzemanyagok emelkedésével nem kell számolni egy ideig.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2021/10/tesco3-shutterstock_1064793941.jpg)
Kamatemelésre várva
Mint ismert, novemberben az MNB újra az egyhetes betéti rátát választotta irányadónak, amiről viszont minden héten van lehetősége döntenie a jegybanknak, csütörtökönként. Holnap tehát újra felülvizsgálják a kamatszintet. A forint jelenleg már erősödik, annak ellenére, hogy az inflációs adat nem igazán mutat stabilitást az árakban – ez pedig utalhat arra a befektetői várakozásra, hogy a magas infláció jó hír lehet a kamatemelések miatt.
A forint számára a 360-370-es sáv közepe lehet a legelső nehézség, a 365-ös szintről már többször felfelé fordult az EUR/HUF keresztárfolyam. A jelenlegi, 366-os szint tartóssága esetén holnap egy pozitív döntés sikerülhet átütni ezt az akadályt. Újabb gyengülése hullám esetén azonban a 370-es szint is célkeresztbe kerülhet, akkor pedig karnyújtásnyira kerül a történelmi mélypont az euróval szemben.
www.ksh.hu