3 tényezőcsoport, amik a forint esését okozhatják
Az elmúlt héten a legforróbb téma a magyar fizetőeszköz zuhanása. Többször is új mélypontra esett ugyanis a forint a főbb devizákkal szemben, megbarátkozhattunk a 400 feletti dollárárfolyammal, a 400-as euróárfolyam pedig már komoly erősödést jelentene. Az esés mögött jó pár ok meghúzódik, 3 fő tényezőcsoportot mutatunk most be.
Országspecifikus tényezők
Régóta vitában áll Magyarország az Európai Unióval a helyreállítási alap forrásaival kapcsolatban. A probléma többtényezős: egyrészt a jelenben és a jövőben is igen nagy összegekről van szó, másrészt a befektetői bizalmat is alakítja az EU-val való viszony. Jelentős előrelépés egyelőre nem történt, bár a tegnapi miniszterelnöki nyilatkozat és a Kormányinfón elhangzottak pozitív végkimenetelt sejtetnek. A forrásokról szóló vita mindenesetre különösen rosszkor jön akkor, amikor a költségvetés jelentős kiigazításra szorult az egymást követő válságok miatt, és a folyó fizetési mérlegünk sem ad okot túl sok örömre. Ide sorolható a kormány gazdaságpolitikájának egyes részletei is, a különadók és árstopok rendszerét azok esetleges előnyei ellenére sem értékelik pozitívan a piaci szereplők.
Inflációs nyomás
Ahogy a ma reggeli adat mutatja, nagyon messze vagyunk az infláció elfogadható szintjétől, a vásárlóerő folyamatos romlása pedig nem tesz jót a forint értékeltségének sem. A jegybank ugyanakkor erőteljesen fellép az inflációs nyomás ellen, tegnap például rendkívüli kamatemelésként 200 bázisponttal emelte az MNB az irányadó rátát. A monetáris politika tehát valóban határozott módon mindent megtesz az árstabilitásért, így a forint gyengülésének egyre kevésbé lehet ez a fő oka.
Nemzetközi szempontok
Nem elhanyagolhatóak az általános tőzsdei szempontok sem. Ide sorolható az, hogy alapvetően ingadozó a befektetői hangulat az irányadó börzéken is, a recessziós félelmek és az orosz-ukrán háború árnyékában pedig könnyen megtalálják az eladók a sérülékeny devizákat. Külön aggasztó a dollár folyamatos erősödése, ami szintén legtöbbször kedvezőtlenül hat a forintra. Természetesen a spekulációnak is van szerepe a mostani mozgásban, a piaci szereplők egyre inkább érezhetik úgy, hogy nincs gátja a forint vesszőfutásának, így népszerűvé válhatott a hazai fizetőeszköz esésére fogadni.
Címlapkép forrása: Shutterstock