Az orosz-ukrán háború a globalizáció végét jelentheti?
„Az ukrajnai orosz invázió véget vetett annak a globalizációnak, amelyet az elmúlt három évtizedben tapasztaltunk” – mondta Fink a részvényeseknek írt 2022-es levelében. „Sok közösséget és embert elszigeteltté és befelé fordulóvá tett. Úgy vélem, ez súlyosbította a polarizációt és a szélsőséges viselkedést, amelyet ma az egész társadalomban tapasztalunk”.
Fink levele egy hónappal azután érkezett, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát, ahol a moszkvai erők országszerte városokat bombáztak, és menekülni képtelen civileket öltek meg. Az Egyesült Államok és szövetségesei példátlan szankciókat vezettek be Oroszország ellen, és katonai segítséget nyújtottak Ukrajnának.
Fink, akinek cége több mint 10 billió dollárt felügyel, azt mondta, hogy a nemzetek és kormányok összefogtak és „gazdasági háborút” indítottak Oroszország ellen. Elmondta, hogy a BlackRock lépéseket tett annak érdekében is, hogy aktív vagy indexportfólióiban felfüggessze az orosz értékpapírok vásárlását. „Az elmúlt hetekben számtalan érdekelt féllel beszéltem, beleértve ügyfeleinket és alkalmazottainkat, akik mindannyian azt szeretnék megérteni, hogy mit lehetne tenni annak érdekében, hogy megakadályozzuk a tőke Oroszországba történő befektetését” – mondta Fink.
Még az 1990-es évek elején, amikor a világ kilábalt a hidegháborúból, Oroszországot befogadták a globális pénzügyi rendszerbe, és hozzáférést biztosítottak a globális tőkepiacokhoz – írta Fink. A globalizáció kiterjesztése felgyorsította a nemzetközi kereskedelmet, növelte a globális tőkepiacokat és fokozta a gazdasági növekedést – mondta. Éppen akkor, 34 évvel ezelőtt alapították a BlackRockot, és a cég óriási hasznot húzott a globalizáció és a tőkepiacok növekedése által, ami táplálta a technológia vezérelt vagyonkezelés iránti igényt – mondta Fink.
„Továbbra is hosszú távon hiszek a globalizáció előnyeiben és a globális tőkepiacok erejében. A globális tőkéhez való hozzáférés lehetővé teszi a vállalatok számára a növekedés finanszírozását, az országok számára a gazdasági fejlődés fokozását, és több ember számára a pénzügyi jólét megtapasztalását” – mondta Fink. A vezérigazgató elmondta, hogy a BlackRock elkötelezett a válság közvetlen és közvetett hatásainak figyelemmel kísérése mellett, és célja, hogy megértse, hogyan lehet eligazodni ebben az új befektetési környezetben. „Az általunk kezelt pénz az ügyfeleinké. És hogy kiszolgálhassuk őket, azon dolgozunk, hogy megértsük, a világban bekövetkező változások hogyan hatnak a befektetési eredményeikre” – mondta Fink.