Az MNB díjmentes szerződésmódosítást vár el a bankoktól
Az MNB elvárja a pénzügyi intézményektől, hogy ne számítsanak fel díjat, ha ügyfeleik teljesen vagy részben előtörlesztenék a törlesztési moratórium alatt felhalmozódott kamat- és díjtartozásukat. Ingyenes szerződésmódosítás szükséges akkor is, ha az adósok önként magasabb havi törlesztést vállalnának a futamidő rövidítése érdekében.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján ma közzétett vezetői körlevelében jelezte: elvárja, hogy a törlesztési moratórium kapcsán érintett hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások, fióktelepek ne számítsanak fel előtörlesztési illetve szerződésmódosítási díjat akkor, ha ügyfelük jelzi számukra: szeretné részlegesen vagy teljesen előtörleszteni a fizetési stop kapcsán felhalmozódott kamat- és díjtartozását.
A jegybank felügyeleti szabályozó dokumentumában szorgalmazza, hogy az ügyfeleknek legyen lehetőségük díjmentes szerződésmódosításra akkor is, ha a meghosszabbított futamidő mérséklése érdekében önkéntesen magasabb összegű havi törlesztőrészlet megfizetését vállalják. A lakossági ügyfelek esetében a pénzügyi intézményeknek ennek kapcsán természetesen figyelembe kell venniük a jövedelemarányos törlesztési mutatóra vonatkozó adósságfék-szabály előírásait is.
Az MNB elvárja, hogy e díjmentes szerződésmódosítási lehetőségeket a pénzügyi intézmények legalább 2022. december 31-ig biztosítsák ügyfeleik számára. További elvárás, hogy a pénzügyi intézmények minderről honlapjukon is tájékoztatást nyújtsanak ügyfeleiknek.
A jegybank adatai szerint 2021. áprilisában 1,2 millió lakossági ügyfél és mintegy 30-35 ezer vállalkozás vette igénybe a moratórium lehetőségét.
Az MNB az elmúlt időszakban többször jelezte a nyilvánosságnak, hogy aki anyagilag megteheti, célszerű minél hamarabb folytatnia a törlesztést, s kilépnie a moratóriumból. A koronavírus-járvány harmadik hullámának végével, az emelkedő átoltottsággal és a gazdaság gyors újranyitásával a megfelelő jövedelemmel, törlesztési forrással bíró ügyfelek számára a fizetési stop-ban való maradással elérhető előnyt hosszabb távon meghaladhatják a kockázatok. Ezen ügyfelek hitelének futamideje és teljes visszafizetendő összege ugyanis fölöslegesen nő meg pénzügyi intézményük felé, hiszen a moratórium időszaka alatt a vissza nem fizetett tőkére továbbra is kamat- és díj rakódik. Az MNB felmérése szerint a moratóriumban lévő háztartási adósok többségének megvan a megfelelő anyagi lehetősége a törlesztés folytatására. A jegybank mostani szabályozó kezdeményezése is az erről szóló döntést támogatja.