Az EU nem hátrál – Kemény válasz készül Trump vámfenyegetéseire!
Európa kemény válaszra készül Donald Trump vámfenyegetéseire. A vámok „minden félnek hátrányosak”. Vámháború lesz vagy kompromisszum?
Marc Ferracci francia ipari miniszter szerint Európának határozott álláspontot kell képviselnie Donald Trump vámokkal kapcsolatos fenyegetéseivel szemben. A francia kormánytag vasárnap a France Info hírrádióban hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak nem szabad naivnak lennie. És „kemény” válaszlépés szükséges az amerikai elnök által kilátásba helyezett szankciókkal szemben.
A vámok „minden félnek hátrányosak” – jelentette ki vasárnap az Európai Bizottság.
Európa válaszút előtt
A francia miniszter nyilatkozatát azután tette, hogy az Egyesült Államok kormánya 25 százalékos vámot vetett ki a kanadai és mexikói termékekre. További 10 százalékos vámot pedig a kínai árukra a már meglévő vámokon felül. Ferracci szerint, amikor Trump az Európai Uniót is fenyegeti szankciókkal, világos, hogy az EU-nak reagálnia kell.
Az EU vezetői egyre növekvő aggodalommal figyelik Trump vámintézkedéseit. Az Európai Bizottság egy szóvivője elmondta az Euronews-nak, hogy az EU „sajnálja az Egyesült Államok azon döntését, hogy vámot vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára”, és kijelentette, hogy a nemzetközi kereskedelem zavartalan működése létfontosságú az európai gazdaság számára.
Célzott válaszlépések az amerikai gazdaságra
A miniszter úgy véli, hogy a válasznak stratégiai termékeket kell céloznia, amelyek az Egyesült Államok gazdasága szempontjából fontosak. Hangsúlyozta, hogy az EU-nak olyan intézkedéseket kell hoznia, amelyek hiteles fenyegetést jelentenek a tárgyalások során, és valódi hatással bírnak az amerikai gazdaságra.
A „Buy Europe” jogszabály bevezetését is javasolta, amely előnyben részesítené az Európában gyártott termékeket, válaszul az Egyesült Államok protekcionista intézkedéseire.
„Nem lehet többé naivnak lenni”
Ferracci szerint az ipar védelme érdekében az EU-nak meg kell őriznie egységét és közös piaci erejét. Olaf Scholz német kancellár hangsúlyozta, hogy a globális kereskedelmi rendszer fenntartása létfontosságú, és a vámkorlátozások hosszú távon minden fél számára károsak.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter hozzátette: „A vámháború senkinek sem jó”, és az EU-nak stratégiákat kell kidolgoznia vállalatainak védelmére. Párbeszédet kell folytatni az Egyesült Államokkal.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök szintén megosztotta véleményét az X-en, mondván: „Van ok az aggodalomra, de nincs ok a félelemre”. Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke pedig kijelentette, hogy az EU készen áll megvédeni érdekeit, amennyiben Washington újabb vámokat vezetne be.
Egységes Európai Unió szükséges
A miniszter kiemelte, hogy az EU egysége kulcsfontosságú a közös piac erejének megőrzésében. „Az Egyesült Államok sem tud meglenni az európai piac nélkül” – tette hozzá Ferracci, hangsúlyozva, hogy nem szabad engedményeket tenni az amerikai fél felé, például több amerikai cseppfolyósított földgáz vagy fegyver vásárlásával.
A 27 uniós tagállam továbbra is megosztott abban, hogy védekező stratégiát alkalmazzanak, vagy pedig offenzív intézkedéseket léptessenek életbe Trump vámintézkedéseivel szemben. A következő hetekben dőlhet el, hogy az EU milyen stratégiát választ a kereskedelmi konfliktus kezelésére.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock