2025 január 12

Albérlet vagy hitel? Egyre több egyetemi városban az utóbbi a jobb megoldás

Debrecenben a hitelhez szükséges önerő több, mint 50 százaléka megspórolható a gyerek 4 éves egyetemi tanulmányai során. Ennyivel magasabbak a lakásbérleti díjak, mint amekkora törlesztő kell egy 40 négyzetméteres lakáshoz. Derül ki a BiztosDöntés.hu számításaiból.

Kijöttek a felvételi ponthatárok, és ez azt jelenti, hogy nagyon sok fiatal számára jön el a költözés ideje. Hiszen sokan egyetemi városokban folytatják majd a tanulmányaikat. Azok számára, akiknek nem jut kollégiumi férőhely, a lakásbérlés vagy a lakásvásárlás jelenthet alternatívát.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint vegyes a kép. Egyes egyetemi városokban kifejezetten megéri, ha a család – természetesen csak akkor, ha anyagi lehetőségeik megengedik – lakást vásárol az egyetemista gyereknek. Más esetekben viszont a lakásbérlés tűnik optimálisabb megoldásnak.

A BiztosDöntés.hu szakértői a piacvezető ingatlanportál, az ingatlan.com átlagos albérlet- és értékesítési árait vették alapul. A piacon jelenleg elérhető legjobb hitel, a Gránit Bank 6,48 százalékos teljes hiteldíj mutatóval (THM) rendelkező kölcsönével kalkulálva arra a következtetésre jutottak, hogy Debrecenben és Pécsett egyértelműen a lakásvásárlás éri meg. 

Jobban megérheti törlesztőt fizetni

Debrecenben egy 40 négyzetméteres garzonlakást 30 millió forint körüli áron lehet megvásárolni. Ha a családnak rendelkezésére áll a 20 százalékos önerő közel 6 milliós összege. A lakásvásárláshoz szükséges hitelt a jövedelemként legalább nettó átlagbért igazolni tudó család 20 évre jelenleg 176 000 forintos törlesztőrészlet mellett tudja igényelni. Ez a törlesztőrészlet 28 százalékkal múlja alul a debreceni kiadó ingatlanok átlagos 245 ezer forintos bérleti díját. Ez azt jelenti, hogy a gyermek négy éves tanulmánya alatt 3,3 millió forint spórolható meg. Azaz az önerőre kifizetett összeg több, mint fele visszajön a tanulmányok alatt. 

Pécsett 20,4 millió forintért lehet megvenni egy 40 négyzetméteres lakást, amelyhez legalább 4,7 millió forintos önerő szükségeltetik. A felvett hitel törlesztőrészlete 117 000 forint lesz. Eközben az átlagos bérleti díjak a baranyai megyeszékhelyen 150 000 forint körül mozognak. Ez havi 22 százalékos megtakarítást jelenthet a családnak. Négy év alatt közel 1,6 millió forint jöhet vissza a lakásra előlegként befizetett összegből 

Gergely Péter szerint rendkívül érdekes, hogy az elszállt ingatlan árak ellenére a fővárosban tanulni készülő fiatalok esetében is érdemes elgondolkodni a lakásvásárláson. Persze ezt csak valóban a tehetősebb szülők tudják megtenni. Az 1 millió forintot meghaladó átlagos budapesti négyzetméterárak mellett több, mint 40 millió forintra van szükség egy elfogadható lakás megvásárlásához. Ahhoz, hogy a tranzakciót a bank meghitelezze, 9 milliót meghaladó saját erő kell. 

A fennmaradó 80 százalékot kitevő 31 millió forintos lakáshitel felvételéhez ugyanakkor már nem elegendő a 433 600 forintos nettó átlagbér. A bankok minimum félmilliós jövedelem igazolását várják el az adóstól a BiztosDöntés lakáshitel kalkulátora szerint. A legjobb banki ajánlat ekkora hitelösszegre havi 227 000 forintos törlesztőrészlettel jár. Ez több, mint 15 százalékkal múlja alul az ingatlan.com által Budapestre megjelölt átlagos lakbér összegét. A nyolc szemeszterre tervezett tanulmányok ideje alatt 2 millió forintot lehet megspórolni a hiteltörlesztéssel. Ez viszont csak ötöde annak, mint amekkora önerőt az induláskor elő kell teremtenie a fővárosi diák családjának.

Stabil keresletre lehet számítani

A lakásvásárlás melletti fő érv a BiztosDöntés.hu szakértője szerint az, hogy az egyetemi nagyvárosokban a következő években-évtizedekben is stabil kereslet várható a kisméretű, garzonlakások iránt. Ráadásul a szakértő véleménye szerint hiába tűnnek elrugaszkodottnak a magyar fizetésekhez képest az ingatlanárak, a régiós lemaradásunk továbbra is fennáll, illetve az új szociálpolitikai eszközöknek (csok plusz, lakásfelújítási program) köszönhetően a következő hónapokban tovább emelkednek majd az ingatlanárak.

Gergely Péter szerint Szegeden, Győrben és Miskolcon az adott városra jellemző ingatlanárak mellett felvehető hitel törlesztőrészlete nem, vagy csak minimális mértékben alacsonyabb, mint az adott városban kiadó lakások havi bérleti díja. Így a hónapok során megspórolt összegek nem jelentenének megfelelő kompenzációt arra, hogy az új lakásokat itt is önerővel kellene megvásárolni. Miskolcon például ugyanúgy 110 000 forintért lehet lakást bérelni, mint amekkora törlesztőrészletet ki kell fizetni a – más egyetemi városokhoz képest számottevően alacsony, 19 millió forint alatt maradó – lakás vásárlását támogató kölcsön után. Szegeden sincs számottevő eltérés, Győrben pedig mindössze 3 százalékkal alacsonyabb a legjobb ajánlatot adó Gránit Bank törlesztőrészlete, mint a 200 ezer forint körüli átlagos bérleti díj.  

forint erősödés
forint

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint természetesen ezekben a városokban is lehet további lakásár-emelkedéssel számolni és így azzal is, hogy a család fiatal tagjának diplomázása után magasabb áron lehet majd eladni a most itt megvásárolt lakásokat. Ráadásul a következő hetekben az is változtathatja a számításokat és még kedvezőbbé teheti a hitelből vásárlást, hogy a ponthatár-hirdetések után az egyetemi városokban emelkedni szoktak az albérlet árak.

Képek forrása: Shutterstock