2025 július 25

A világ legnagyobb alapkezelői, akik több pénzt mozgatnak, mint sok állam – Így uralják a piacokat

A világ tíz legnagyobb alapkezelője együtt akkora vagyont kezel, ami meghaladja a legtöbb kontinens gazdasági teljesítményét. A BlackRock, a Vanguard és társaik nevét mindenki ismeri a pénzügyi világban, de kevesen értik, mekkora befolyásuk van a globális gazdaságra, a tőzsdékre és a hétköznapi emberek befektetéseire is. Most bemutatjuk a legnagyobb szereplőket elképesztő számokkal és történetekkel.

A tőzsde láthatatlan uraiként elképesztő mennyiségű pénzt mozgatnak a világ legnagyobb alapkezelői. Forrás: Unsplash

A legnagyobb alapkezelők befolyása államokat is leköröz

A világ legnagyobb pénzügyi erőközpontjai már nem csak bankok vagy államok, alapkezelők, amelyek akkora vagyont mozgatnak, mint több ország GDP-je. Ezek az óriáscégek, élükön a BlackRockkal, a Vanguarddal és a Fidelityvel, nemcsak befektetéseket kezelnek, hanem befolyásolják a globális pénzmozgásokat, részvénypiacokat, sőt, egyes országok gazdaságpolitikáját is. A tőzsdéken forgó ETF-ek zömét ők menedzselik, és olyan méretű likviditást biztosítanak, ami nélkül sok piaci szereplő megmozdulni sem tudna. De kik ezek az intézmények pontosan, és mekkora vagyont kezelnek? Az investingintheweb oldala összeállította a legnagyobb vagyonkezelők listáját. Bemutatjuk a világ tíz legnagyobb alapkezelőjét, elképesztő számokkal, rövid történetükkel és szerepükkel a globális gazdaságban.

BlackRock: A piac királya

Az egyik legismertebb a BlackRock, amely 11,6 ezermilliárd dolláros kezelt vagyonnal a világ legnagyobb alapkezelője. A New York-i székhelyű céget 1988-ban alapította Rob Kapito, Laurence D. Fink és Susan Wagner. A portfólióik között nyugdíjalapok, kormányzati intézmények és magánbefektetők is megtalálhatók. A BlackRock gondozza a világ legnagyobb tőzsdén kereskedett befektetési alapjait. Legismertebb terméke az iShares ETF-család, amely megfizethető, tőzsdén kereskedett befektetési alapok formájában teszi elérhetővé a piacokat a nagyközönség számára ogy egyszerűen, alacsony költséggel fektessenek be különféle piacokba, például részvényekbe vagy kötvényekbe.

2024-ben 20,4 milliárd dolláros bevétel mellett 6,4 milliárd dollár nyereséget ért el. Több mint 100 országban vannak ügyfelei, és 30 országban 70 irodát üzemeltet. A BlackRocknak 21 100 alkalmazottja van világszerte.

Vanguard: A passzív befektetések üttörője

A Vanguard Group a világ második legnagyobb alapkezelője, amely 10,1 ezermilliárd dollárnyi vagyont kezel világszerte. A céget 1975-ben alapította John C. Bogle, akit a befektetési világban a passzív, indexkövető ETF-ek úttörőjeként ismernek. Ezek az alapok forradalmasították a kisbefektetők számára az alacsony költségű, hosszú távú megtakarítást. A pennsylvaniai Malvernben székelő vállalat egyedülálló tulajdonosi struktúrával működik: a befektetési alapjai birtokolják a céget, így a valódi tulajdonosok maguk a befektetők, akiket mintegy 20 ezer alkalmazott szolgál ki globálisan.

Fidelity: A stabil harmadik

A Fidelity 1946-ban indult egy családi vállalkozásként Bostonból, és mára 5,9 ezermilliárd dollárnyi vagyont kezel, ezzel a világ harmadik legnagyobb alapkezelője. A cég ma is részben a Johnson család tulajdonában van, a fennmaradó részt jelenlegi és volt munkavállalók birtokolják, ami különösen stabil alapokat ad működésének. A világszerte 77 ezer főt foglalkoztató vállalat egyaránt kínál befektetési alapokat, nyugdíj-megtakarítási lehetőségeket és technológiai támogatást más pénzintézetek számára.

A top 10 mezőnyben bankóriások és globális pénzügyi szereplők

A világ tíz legnagyobb alapkezelője között nemcsak dedikált vagyonkezelők, hanem multinacionális bankóriások és biztosítók is helyet kaptak. A negyedik helyen a State Street Global Advisors áll, amely 4,67 ezermilliárd dollárnyi vagyont kezel, és elsősorban az SPDR ETF-ek révén vált ismertté. Köztük a világ egyik legelső és legnagyobb ETF-je, az SPDR S&P 500 ETF Trust révén.

Az ötödik helyet a JPMorgan Asset Management birtokolja, a JPMorgan Chase bankcsoport vagyonkezelő ága, amely 3,7 ezermilliárd dollárnyi befektetést kezel. A cég aktív és passzív befektetési termékeket kínál. Köztük saját ETF-jeit is, és kiemelkedő szereplő a globális portfóliókezelésben.

A Goldman Sachs Asset Management a hatodik helyre került 3,17 ezermilliárd dolláros kezelt vagyonnal. A Goldman a hagyományos befektetési banki tevékenység mellett az utóbbi években jelentősen erősítette ETF- és alternatív eszközalapú kínálatát is. Különösen az intézményi befektetők körében népszerű.

Az európai szereplők közül az Amundi emelkedik ki, amely 2,6 ezermilliárd dollárnyi vagyont kezel. A francia alapkezelő a Credit Agricole csoporthoz tartozik. Komoly jelenléttel bír az ESG (fenntartható) befektetések piacán, valamint az öreg kontinens legnagyobb alapkezelője.

Szintén a top 10 tagja a német Allianz Group, amely 1,91 ezermilliárd dolláros vagyonkezelői tevékenységet folytat, döntően a PIMCO nevű leányvállalatán keresztül. A PIMCO a világ vezető kötvényalap-kezelője, és jelentős szereplője a nemzetközi tőkepiacoknak.

Miért fontosak az alapkezelők?

A világ legnagyobb alapkezelői, élükön a BlackRockkal, a Vanguarddal és a Fidelityvel – nem csupán ETF-eket menedzselnek. Ők mozgatják a globális tőkepiacok vérkeringését. A BlackRock például több mint 11,6 ezermilliárd dollárnyi vagyont kezel, és számos multinacionális vállalatban 5–10 százalék közötti tulajdonrésszel bír. Így aktív befolyást gyakorolhat a cégek stratégiájára és vezetésére is. A befektetési döntéseik hatással vannak részvényárfolyamokra, tőkeáramlásokra és gazdaságpolitikai folyamatokra, ezért sok szempontból a modern gazdaság jegybankjaiként is tekinthetünk rájuk, csak épp privát kézben.

Címlapkép forrása: Pixabay

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.