2025 január 18

A szegedi BYD-gyár építése jó példája a kapcsolatok fejlődésének

A BYD szegedi üzemének építése jó példája a két ország közötti kapcsolatok fejlődésének. Jelentette ki Gong Tao, a Kínai Népköztársaság budapesti rendkívüli és meghatalmazott nagykövete pénteken.

A diplomata azt követően, hogy a Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikumban átadta a kínai minikönyvtárat, hangsúlyozta, Magyarország és Kína kapcsolatai a történelem során jelenleg a legjobbak. A két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából májusban Hszi Csin-ping kínai elnök történelmi látogatást tett Magyarországon. Ezzel a két ország közötti kapcsolatok erős lendületet kaptak.

A BYD, a világ piacvezető elektromosautó-gyártója

A nagykövet közölte, csütörtöki és pénteki szegedi látogatása során találkozott Botka László (Összefogás Szegedért) polgármesterrel, Mágori Andrással (Fidesz-KDNP), a Csongrád-Csanád vármegyei közgyűlés elnökével, valamint a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) vezetőivel. A nagykövet elmondta, a BYD szegedi üzemének építése zökkenőmentesen folytatódik. A tervek szerint 2025 második félévében elindul a termelés, és elkészülnek az első elektromos személyautók a szegedi gyárban. Gong Tao kitért arra, a kínai kormány komoly hangsúlyt fektet az új energiák területére, a zöld átállásra, ennek jó példája a BYD, a világ piacvezető elektromosautó-gyártója.

A diplomata reményei szerint a kínai vállalatok elősegíthetik Magyarország zöld átállását. Előmozdíthatják az ország magas minőségű fejlődését és hozzájárulhatnak ahhoz is, hogy Magyarország az európai elektromos autóipar élére kerülhessen. Gong Tao leszögezte, minden kínai vállalkozásnak be kell tartania a helyi szabályokat, vállalnia a környezetvédelmi és fenntarthatósági kötelezettségeket. Ugyanakkor fontos az is, hogy aktív kapcsolatot alakítsanak ki a helyi közösségekkel, hogy jobban szolgálhassák a helyben élő embereket. Kína és Magyarország együttműködése jól mutatja, hogy a legjobb, ha összekötjük a világ keleti és nyugati részét, ami előmozdítja a világ békéjét, fejlődését és fellendülését. Fogalmazott a nagykövet.

Szorosabb együttműködés

A két ország közötti tudományos és technológiai együttműködés egyre szorosabb. A kapcsolatok erősödnek a felsőoktatás mellett már a szakképzésben is – közölte a nagykövet. Hozzátette: bízik benne, hogy a BYD piacvezetőként segítséget tud nyújtani ahhoz, hogy a szegedi Déri Miksa Műszaki Technikumban is egyre több tehetséget nevelhessenek. A diplomata úgy fogalmazott, szegedi látogatásának legfontosabb tapasztalata, hogy a kínai és a magyar nép barátságos egymással. Magyarországon több Konfuciusz Intézet is működik – nem csak Szegeden -, ahol tanulható a kínai nyelv és megismerhető a kínai kultúra.

A nagykövet a technikum diákjaival beszélgetve is arra biztatta a fiatalokat, hogy tanuljanak kínaiul. Erdélyi Margit, a Szegedi Szakképzési Centrum főigazgatójának tájékoztatása szerint az SZTE Konfuciusz Intézetének segítségével jelenleg az iskola 90 diákja ismerkedik a kínai nyelvvel. További hatvan tanuló is jelentkezett már, hogy bekapcsolódna egy nyelvtanfolyamba.

Képek forrása: Shutterstock