A számok tükrében: mélyülő válságjelek a német gazdasági csődhullám
Rekordot döntött a csődbejelentések száma Németországban 2024-ben
A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken közzétett adatai szerint jelentősen nőtt a fizetésképtelenségi bejelentések száma Németországban. Az év egészében 16,8 százalékkal emelkedett a csődbejelentések száma 2023-hoz képest, míg csak decemberben 13,8 százalékos növekedést regisztráltak az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Lapunk korábbi beszámolójában a Csődhullám témájával kapcsolatban Steffen Müller, a Hallei Gazdaságkutató Intézet szakértője számolt be.
A fizetésképtelenségek mögött álló okok
A jelentés szerint a növekedés hátterében számos tényező áll:
- Magas energiaköltségek: Az energiaárak emelkedése jelentős terhet ró a vállalatokra.
- Politikai bizonytalanság és bürokrácia: Ezek akadályozzák a gazdasági stabilitást.
- Változó fogyasztói magatartás: A vásárlók költekezési hajlandósága csökkent.
- Koronavírus-támogatások megszűnése: Az állami intézkedések, amelyek a járvány alatt csökkentették a csődkockázatot, lejártak.
Októberben például 2102 vállalati csődöt jelentettek be, ami 35,9 százalékkal haladta meg a 2023 azonos időszakában mért adatokat. Az ebből fakadó hitelezői kintlévőségek összege 3,8 milliárd euróra rúgott, szemben az egy évvel korábbi 1,6 milliárd euróval.
Tíz éve nem látott csúcs
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) vezető elemzője, Volker Treier, a legfrissebb adatokat „egyértelmű figyelmeztető jelzésnek” nevezte. Treier szerint a vállalati fizetésképtelenségek októberben tízéves csúcsot értek el, ami rávilágít a német gazdaságban zajló mélyreható strukturális változásokra.
A Creditreform hitelügynökség szerint 2024-ben 22 400 vállalat jelentett fizetésképtelenséget, ami 2015 óta a legmagasabb érték. A prognózisok szerint 2025-ben a csődkérelmek elérhetik a 2009-es válságév csúcsát is, amikor több mint 32 ezer vállalat került csődbe.
A strukturális változások és a jövő kihívásai
A fizetésképtelenségek növekedése a német gazdaság szerkezeti átalakulásának egyértelmű jele. Christoph Niering, a németországi fizetésképtelenségi ügyintézők szakmai szövetségének elnöke szerint számos ágazatban és kulcsfontosságú iparágban tapasztalható „egyidejű felfordulás”, amely tovább fokozza a gazdasági bizonytalanságot.
Az új energiaforrásokra való áttérés és a fenntarthatósági beruházások hiánya különösen kritikus problémák. Niering szerint ezek a hiányosságok már nem kompenzálhatók rövid távon, így 2025-ben a csődhullám folytatódása várható, függetlenül a német kormány új intézkedéseitől.
A német gazdaság szerkezetének átalakítása és a fenntarthatóságra való áttérés kulcsfontosságú lesz a vállalati stabilitás helyreállításában, azonban a rövid távú kilátások továbbra is bizonytalanok.
Címlapkép forrása: Shutterstock