
4iG és izraeli védelmi óriás közösen menthetik meg a SpaceComot –Új korszak nyílhat a magyar űripar előtt?
A magyar 4iG és az izraeli állami védelmi vállalat, az IAI történelmi jelentőségű javaslatot nyújtott be. Közösen rendeznék az izraeli SpaceCom műholdas cég adósságát, miközben új korszak kezdődhet a magyar űripar nemzetközi térnyerésében.
A 4iG Csoport és Izrael állami tulajdonú védelmi ipari vállalata, az Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) közös javaslatot nyújtott be a műholdrendszereket fejlesztő Space-Communication Ltd. (SpaceCom) kötvényadósságának átstrukturálására – olvasható aza kötelező érvényű szándéknyilatkozat aláírásáról és az IAI-val közös adósságrendezési javaslat benyújtásáról a Spacecom hitelezői számára szóló nyilatkozat a vállalat közleményében.
A tervezett tulajdonosi átrendeződés
A közlemény szerint a 4iG Nyrt. („4iG”) ezúton tájékoztatja a tőkepiaci szereplőket, hogy a tegnapi napon kötelező érvényű szándéknyilatkozatot („MoU”) írt alá az Israel Aerospace Industries Ltd.-vel („IAI”) a SpaceCommunication Ltd. („SpaceCom”) kötvényadósságának rendezésére, és közösen benyújtották kétoldalú adósságrendezési javaslatukat a SpaceCom hitelezői számára.
A közösen kidolgozott javaslat célja, hogy lezárja az évek óta húzódó adósságrendezési folyamatot, stabilizálva ezzel a SpaceCom működését és tőkepiaci helyzetét.
A hitelstruktúra és az átvállalás részletei
A javaslat értelmében az izraeli állami tulajdonú IAI többségi, 80 százalékos tulajdonrészt szerezne a SpaceCom-ban, míg a 4iG megtartaná meglévő 20 százalékos részvénycsomagját. A pénzügyi terv részeként a felek összesen 12 millió dollár összegű, 10 százalékos kamatozású, 2035-ig lejáró alárendelt részvényesi hitelt nyújtanának a SpaceCom részére tulajdoni arányuknak megfelelően, amelyből a 4iG 2,4 millió dollár kötelezettséget vállal.
Az adósságrendezési javaslat elfogadása majd végrehajtása után a SpaceCom lenne az első olyan közös vállalat, ahol a 4iG a nemzetközileg elismert, Izrael legnagyobb űr- és védelmi ipari vállalatának stratégiai partnerévé válhatna.
Magyarország szerepe az űripari és védelmi szektorban
A partnerség kötelező érvényű szándéknyilatkozaton alapul, és fontos nemzetközi elismerést jelentene a magyar űripar számára. A 4iG szerint ezzel Magyarország aktív szereplővé válhat a globális űripari-védelmi ökoszisztémában. A cégcsoport az elmúlt időszakban számos nemzetközi megállapodást kötött, többek között az Egyesült Arab Emirátusokkal, Kazahsztánnal és Azerbajdzsánnal.
A 4iG tőzsdei jelenléte
A 4iG a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájába tartozik. Részvényei a hétfői kereskedési napot 1834 forinton zárták, árfolyamuk egy éven belül 720 és 1 920 forint között mozgott.
A tranzakcióval kapcsolatos további fejleményekről a 4iG a tőkepiaci szabályoknak megfelelően tájékoztatja a nyilvánosságot.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: 4iG
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.