2024 szeptember 10

3,4 milliárd dollár részvényvisszavásárlást jelentett a SoftBank

1,9 milliárd jen (12,9 millió dollár) befektetési nyereséget könyvelhetett el a Vision Fund technológiai befektetési ágán a vállalat júniusban véget ért első pénzügyi negyedévében, és ezzel ismét nyereséges lett.

A SoftBank néhány kínai portfólióvállalatának – köztük a TikTok tulajdonos ByteDance-nek – a nyeresége segített ellensúlyozni más cégek, például az AutoStore és a Symbotic veszteségeit.

A Vision Fund szegmens egésze azonban 204,3 milliárd jen veszteséget könyvelt el, miután tavaly ugyanebben a negyedévben még nyereséges volt. A szegmens összértéke figyelembe veszi a befektetésen kívüli egyéb teljesítményt, például az adminisztratív költségeket, valamint a harmadik fél befektetőknek tulajdonítható nyereségeket és veszteségeket.

A japán óriásvállalat azt is bejelentette, hogy a cégben rendelkezésre álló részvények 6,8 százalékát visszavásárolja 500 milliárd jen (3,4 milliárd dollár) értékben.

Az egy évvel ezelőtti negyedévben a SoftBank 159,77 milliárd jenes nyereséget könyvelhetett el a Vision Fundon. A márciusi negyedévben a SoftBank 57,53 milliárd jen veszteséget könyvelt el a technológiai befektetések zászlóshajójánál.

A SoftBank 2021 óta az első egész éves nyereséget könyvelhette el a Vision Fundnál a március végével zárult pénzügyi évben, mivel profitált a technológiai részvények rallyjából és néhány kulcsfontosságú részesedésén belül.

A Vision Fund közelmúltbeli sikere nagyrészt a chiptervező Arm tavalyi tőzsdei bevezetésének sikerének is köszönhető, amelyben a SoftBank mintegy 90%-os részesedéssel rendelkezik.

A SoftBank azonban ismét a volatilis nyilvános piacokkal küzd. Hétfőn a SoftBank részvényei egy nap alatt közel 19%-ot zuhantak a japán részvények szélesebb körű esése közepette, amelyet a japán jegybank múlt heti kamatemelése gerjesztett.

A japán fő indexek azonban kedden ismét emelkedtek. A globális piacok azonban továbbra is volatilisek, mivel a befektetők továbbra is aggódnak a világgazdaság állapota és a részben a technológiai részvények által vezérelt magas értékelések miatt.

A SoftBank, amelyet az elmúlt években maga is rossz fogadások árnyékoltak be, a mesterséges intelligencia boomjának kulcsszereplőjeként próbálja magát pozícionálni a befektetők számára. A vállalat vezetősége kiemelte az olyan vállalatokba, mint az Arm és a Wayve önvezető startupba való befektetését, mint annak jelét, hogy a japán óriás készen áll arra, hogy tőkét kovácsoljon a mesterséges intelligencia növekedéséből.

A SoftBank nagy tekintélyű alapítója, Masayoshi Son, aki egy ideje nagyrészt távol volt a nyilvánosságtól, idén visszatért, hogy bemutassa vízióját a mesterséges intelligenciáról, amely szerinte 10 éven belül 10 000-szer okosabb lesz az embernél.

Visszavásárlási nyomás


A SoftBank visszavásárlási bejelentésére a részvényesek növekvő nyomása közepette került sor, akiket aggaszt, hogy a japán vállalat piaci kapitalizációja jelentősen alacsonyabb, mint a befektetett vagy tulajdonában lévő eszközök értéke.

A visszavásárlások az egyik módja a vállalat részvényárfolyamának potenciális növelésének.

Az Elliott Management befektetési cég újraépítette pozícióját a SoftBankban, és arra sürgette a vállalatot, hogy kezdjen részvény-visszavásárlási programba – jelentette a CNBC júniusban.

A SoftBank a maga részéről azt közölte, hogy „úgy döntött, hogy részvényesi megtérülési kezdeményezései részeként visszavásárolja saját részvényeit”.

Egy szerdai sajtótájékoztatón a SoftBank pénzügyi vezetője, Yoshimitsu Goto nem volt hajlandó az egyes befektetőkkel folytatott tárgyalásokról beszélni, de azt mondta, hogy a visszavásárlás a vállalat saját döntése.

„Saját döntést hoztunk az igazgatótanácsi szintű megbeszélések után. Tehát nem olyan vállalat vagyunk, amely valaki másnak a hatására hozott döntést” – mondta Goto.

Alibaba lendület


A SoftBank-csoport nettó árbevétele a júniusi negyedévben 9,3%-kal, 1,7 billió jenre nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami felülmúlta az elemzői várakozásokat. A nettó nyereség 10,5 milliárd jen lett az egy évvel korábbi 316,2 milliárd jenes veszteség után.

A SoftBankot részben segítette az Alibaba részvényein elért 235,7 milliárdos befektetési nyereség és a T-Mobile részvényein elért 179,1 milliárdos hozam.

A technológiai konglomerátum Japán egyik legnagyobb vállalatává nőtte ki magát, köszönhetően annak, hogy Son 2000-ben korán fogadást tett a kínai e-kereskedelmi óriásra, az Alibabára, amely az elkövetkező években fellendült. A cég azóta csökkentette Alibaba-részesedését, mivel a pénzt az AI-ra tett fogadások finanszírozására szeretné fordítani.