2025 január 15

2035-re zöld Európa? Magyarország a klímacélok és az iparpolitika élvonalában!

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön, a Brüsszelben tartott Európai Unió Versenyképességi Tanácsának (COMPET) ülését követően hangsúlyozta, hogy az európai versenyképesség helyreállítása kulcsfontosságú lépéseket igényel a következő évben. Az eseményen részt vevő miniszterek, akik a belső piac és az ipar kérdéseit vitatták meg, kiemelt figyelmet fordítottak az új versenyképességi megállapodás, a Budapesti Nyilatkozat jelentőségére.


Az európai versenyképesség kihívásai

Nagy Márton szerint az elmúlt években az európai versenyképesség elvesztésének folyamata felgyorsult, ami a globális gazdasági kihívások és az új geopolitikai valóság fényében sürgős fellépést igényel. Az európai gazdasági növekedés, valamint a zöld és gazdasági átállás megindításához elengedhetetlen a stratégiai szuverenitás elmélyítése és az üzleti környezet javítása, különösen a kis- és közepes vállalkozások számára.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a versenyképesség alapját a produktivitásnak és az innovációnak kell képeznie, nem pedig a protekcionizmusnak. Az Európai Unió klímacéljait összhangba kell hozni az iparpolitikai és versenyképességi célokkal, hogy az ipar képes legyen megfelelni a zöld átállás követelményeinek.


A gépjárműipar és az energetikai politika kapcsolata

Az ülés egyik központi témája az európai gépjárműipar kihívásai voltak. Nagy Márton szerint az Európai Unió túlságosan gyorsan haladt előre a klímacélok meghatározásában, miközben nem igazította hozzá az iparstratégiát. Az elektromos autózásra történő átállás elengedhetetlen a 2035-ös klímacélok eléréséhez, azonban ehhez olcsó és tiszta energiára van szükség.

Magyarország álláspontja szerint a nukleáris energia zöld és tiszta energiaforrásnak minősül, amely jelentős szerepet játszhat az energiaellátás biztosításában és az ipar versenyképességének fenntartásában. A vita középpontjában az áll, hogy az atomenergia támogatása európai uniós költségvetésből vagy nemzeti költségvetésből valósulhat-e meg.


A Budapesti Nyilatkozat jelentősége

A magyar uniós elnökség egyik legfontosabb eredménye, a Budapesti Nyilatkozat, egy olyan versenyképességi megállapodás, amely irányt mutathat Európa gazdasági növekedésének újraindításában. A nyilatkozat célja, hogy csökkentse a szabályozói terheket, támogassa az innovációt és a produktivitást, valamint erősítse Európa vezető szerepét a globális gazdaságban.