
Ütötték a telekom cégeket
A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 56,12 ponttal, 0,31 százalékkal 17 849,46 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 3,05 pontot, 0,15 százalékot esett, és 2092,79 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 9,33 ponttal, 0,18 százalékkal emelkedett, és 5068,46 ponton zárt.
Fed kamatemelést várnak
Az indexek kezdeti esését az amerikai gazdasági növekedési kilátások javulására utaló makrogazdasági hírnek, a foglalkoztatás várakozáson felüli növekedésének tulajdonították tőzsdei szakértők. A jó makrogazdasági hírek ugyanis a Fed monetáris szigorítási szándékát látják el munícióval, miközben az értékpapír-piacoknak a laza monetáris politika által biztosított többletlikviditás jobban kedvez. A főbb tőzsdeindexek ennek köszönhetően jelenleg rekordértékek közelében tartózkodnak.
A pénteken publikált adatok szerint májusban 280 ezerrel emelkedett a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, többel az elemzők által várt 225 ezernél. Az adat a gazdasági aktivitás fellendülésére utal.
A telekom szektor volt a vesztes
A Wall Streeten a másfélszerese volt a gyengülő részvények száma az erősödőkének, a Nasdaq piacon viszont nagyjából egyenlő volt az arány, de a mérleg egy kissé az erősödő részvények javára billent. Az S&P 500 index tagvállalatai által képviselt tíz gazdasági ágazatból nyolcnak esett az indexe, a legnagyobb mértékben, több, mint másfél százalékkal a távközlési vállalatoké. Az AT&T és a Verizon részvénye másfél százalékkal esett.
A két erősödő ágazat az energiaipar és a pénzügyi szolgáltatás volt. Az S&P 500 indexnek a legnagyobb pozitív lökést a J.P. Morgan Chase és a Bank of America részvénye adta másfél, illetve két és fél százalékos erősödéssel.
Így zárt Európa
A tőzsdei kereskedés hangulatát a görög helyzet rontotta Európában, ezért a főbb indexek negatív tartományban zárták a pénteki kereskedési napot.