
Újabb jegybanki intervenció jöhet
Az új-zélandi dollár 1,1%-kal zuhant a bejelentést követően, s április elseje óta nem látott szintre, 83,6 cent közelébe gyengült az amerikai dollárral szemben. Utoljára 2007 júniusában történt hasonló eset. A jegybank havi rendszerességgel közli, hogy mennyi devizát adott el. Március végén 8,7 milliárd NZD volt az intervenciós tartaléka az RBNZ-nek. A G10-ek devizái között az új-zélandi dollár volt az egyik legjobban teljesítő deviza.
A jegybank mozgástere Wheeler szerint szűkös, mivel a lakásárak emelkednek, s a kamatszint további csökkentése helyett mostantól a monetáris politika részét fogja képezni az intervenció. A japán, az amerikai és a brit jegybank fedezetlen pénznyomtatása, az EKB lazább monetáris politikája nyomán, vonzotta a spekulatív jellegű tőkét is Új-Zéland, akár csak a fejlődő-feltörekvő piacok esetében is megfigyelhettük, ezért az új-zélandi monetáris tanács úgy vélte, itt az alkalom ellensúlyozni a hazai fizetőeszköz felértékelődését, amely rontja a vállalatok versenyképességét. Wheeler szerint a túlértékelt új-zélandi dollár jelentősen rontotta az export- és a növekedési kilátásokat, s újfent figyelmeztette a befektetőket arra, hogy a „kiwi” erősödése többé nem egyirányú utca. Wheeler kijelentése és a devizapiaci intervenció sokkolta a piacot, hiszen a jegybank nem palástolta, hogy az intézkedések közvetlenül az árfolyamra irányulnak, amely ütközik a G20-ak közös állásfoglalásával. A 2008-as jelzálogpiaci krízis kirobbanása óta az új-zélandi deviza 45%-kal értékelődött fel az amerikai dollárral szemben. Az RBNZ ma hajnalban kiadott pénzügyi stabilitási jelentése szerint lassuló világgazdasági környezetben a folyamatosan felértékelődő hazai fizetőeszköz komoly versenyhátrányba szorítja a hazai vállalatokat.
A szigetországban komoly kihívást jelent az ingatlanpiac túlfűtöttsége is, amelyet a hitelfelvétel szigorításával és többek között azzal szeretnének fékezni, hogy tőkeemelésre kényszerítik a hazai kereskedelmi bankokat. A lakásárak márciusban 6,5%-kal emelkedtek éves szinten, amely 5 éves rekordnak számít. Wheeler a parlament bizottsága előtt elárulta, hogy miután az ingatlanpiaci szárnyalást sikerül letörni, úgy sor kerülhet majd kamatvágásra is. Wheeler megerősítette, hogy a jegybanki alapkamat az év végéig minden bizonnyal nem mozdul el a jelenlegi 2,50%-ról, hiszen az erős hazai fizetőeszköz kordában tartja az inflációt.