
Új lendületet kapott a kínai-francia kapcsolat
A megállapodások keretében Kína mintegy 70 repülőgépet rendelt az Airbustól több mint 7 milliárd euróért (2,1 ezer milliárd forint). A megrendelés 43 középtávolságra repülő A320-asra és 27 tengerentúli repülésekre alkalmas A330-as típusra szól. Ez utóbbi gépek megvásárlását Peking korábban befagyasztotta az Európai Uniónak a légitársaságokra kivetendő szén-dioxid-adóterve miatt.
Az európai Airbus Helicopters és a kínai Avicopter ezer polgári célú EC175 illetve AC352 típusú helikopter közös gyártásáról is megállapodott.
Kalapács alá került a Peugeot Citroen is
Aláírták a felek azt a megállapodást is, amelynek értelmében a francia állam és a Dongfeng kínai állami konszern 14-14 százalékos tulajdonrészt szerzett a PSA Peugeot Citroen francia autókonszernben. A megállapodás értelmében a 3 milliárd eurós (930 milliárd forintos) tőkeemeléshez a francia állam és a Dongfeng kínai állami konszern is 800-800 millió euróval (248 milliárd forinttal) járul hozzá, amiért 14 százalékos részesedéshez jutnak az autókonszernnél. A Peugeot család részesedése pedig 25,4 százalékkal szintén 14 százalékra csökken, ezzel az örökösök elvesztik dupla szavazati jogukat az igazgatótanácsban.
A megállapodással új fejezet nyílik a kétszáz éves családi vállalkozás történetében, amely nehéz gazdasági helyzetbe került: a gyengélkedő európai autópiac egyik legfőbb áldozatává vált, ahonnan a bevételének több mint a fele származik. A csoport 2012-ben 5 milliárd eurós (1550 milliárd forintos) összegben fennállásának legnagyobb veszteségét szenvedte el.
A megállapodás egyik záradéka kimondja, hogy a három fő részvényes, a Peugeot család, a francia állam és a kínai Donfeng, amelyek egyformán 14 százalékos tulajdonosok, az elkövetkező tíz évben nem növelhetik tulajdonrészüket. Ennek célja az, hogy a kínaiak ne vehessék át az irányítást a Franciaországban 90 ezer embert foglalkoztató konszernben.
A külkereskedelmen is javítanának
„Kiválóak a kétoldalú kapcsolataink, noha ami minket illet, szeretnénk javítani a két ország közötti külkereskedelmi mérlegen” – hangsúlyozta a francia elnök.
A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat tavaly Párizs 26 milliárd eurós (8,1 ezer milliárd forintos) deficittel zárta, ami a teljes francia külkereskedelmi hiány 40 százalékát jelenti. Ennek javítása érdekében Franciaország történelminek minősített állami látogatáson fogadja a kínai elnököt, amelynek keretében csütörtök este a két államfő a versailles-i kastély Nagy Trianon palotájában vacsorázik együtt.
Új lendületet adtak a kínai-francia kapcsolatoknak
A látogatást a két ország a francia-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulójára időzítette. Hszi Csin-ping kínai elnököt és feleségét ez alkalomból Francois Hollande szerda délután az Invalidusoknál fogadta, ahonnan a két államfő közös gépkocsiban a köztársasági gárda 104 lovasának kíséretében hajtott át az Elysée-palotába.
„A látogatás célja, hogy közösen tervezzük meg a jövőket annak érdekében, hogy a kínai-francia kapcsolatok, új lendülettel, még jelentősebb fejlődést érjenek el” – mondta a kínai elnök franciaországi látogatásának első állomásán, Lyonban, ahova kedden este érkezett.
Szerda délelőtt Hszi Csin-ping a közép-franciaországi Marcy-l,Etoile-ban, a BioMérieux kutatólaboratóriumban tett látogatást, amely a kínai Wuhanban is működtet egy laboratóriumot, valamint meglátogatott egy olyan lyoni intézet, ahol 1921 és 1946 között mintegy ötszáz kínai diák tanult.
A kínai elnök Párizs után Berlinben, majd Brüsszelben folytatja európai körútját.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.