2024 március 29

Új eszköze van az ENSZ-nek az erdők megmentésére

Az erdőtakaróról és annak területi változásáról szóló információ elengedhetetlen a Fenntartható Fejlődési Célok teljesítéséhez, és általában a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás nyomon követéséhez.

Az új online felület segítségével készül majd a 2020-as Globális Erdészeti Erőforrások Felmérése is. Létrehozásához pénzügyi támogatást adott az Európai Unió és Finnország.

Ráncba szedett jelentési rendszer

Számtalan újítás segíti a használatot: mint például az egyszerűsített adatbevitel, az adatok képi megjelenítése, vagy az ellenőrző illetve analizáló funkciók. Mindezekkel együtt a felület felhasználóbarátabbá is vált, vagyis adatot hozzáadhatunk, kimásolhatunk a meglévő adatlapokról és dokumentálhatjuk a nemzeti információt.

Távoli érzékelés a Google-lel együttműködésben

Az országok jelentési kötelezettségének teljesítését megkönnyíti – főleg olyan esetben, ahol az erdőkkel kapcsolatos információ nem vagy csak részben elérhető –, hogy a platformon keresztül külső információforrásokhoz is kapcsolódhatunk, illetve távoli érzékelőkből származó térinformatikai adatokhoz juthatunk.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A platform a Google Earth motorját használja, és ez az első alkalom, hogy mind a 171 nemzeti kapcsolattartónak (a jelentésben részt vevő országokban kijelölt erdészeti szervezet) és együttműködő partnereiknek hozzáférést kínál a Google-nél felgyűlt hatalmas adathalmazhoz és elemző eszközeihez.

„Ennek a bejelentésnek a magját a FAO-val három éve elindított együttműködésünk adja, amit még a párizsi klímakonferencián indítottunk útjára,” kommentálta Rebecca Moore, a Google Earth, Earth Engine & Earth Outreach igazgatója. „Izgatottan várjuk, hogy ezzel minden ország számára egyenlő hozzáférést biztosítsunk a legújabb technológiákhoz, ami az éghajlatváltozás elleni cselekvést és a fenntartható fejlődést támogatják.”

Ez az eszköz még olyanok is számára is könnyűvé teszi a szatellit képekhez és a térinformatikai adatokhoz való hozzáférést az erdővel borított területek elemzéséhez, akiknek korábban nem volt tapasztalatuk távoli érzékelőkkel a szatelit képek használatában.

70 éves jubileum

Idén 70 éves a FAO erdészeti erőforrásokat felmérő jelentése. Az ebből az alkalomból megjelentetettkiadvány bemutatja ennek történetét és az elért eredményeket. Ezen felmérés, ami a legátfogóbb elemzés a világ erdészeti erőforrásairól és azok változásáról, ötévente készül országos jelentések alapján.

A korábban inkább csak a faanyag-készletekről szóló kiadvány mára kinőtte magát egy átfogó felméréssé, ami a fenntartható erdőhasználat minden aspektusát lefedi. A következő, 2020-as jelentésben összesen 236 ország és terület vesz részt, közülük már 171 ki is jelölte nemzeti összekötőjét.