
Feszültség Trump körül – Musk és Navarro látványosan összecsaptak a vámokról
Donald Trump tanácsadója keményen nekiment Elon Musknak, miután a Tesla-vezér vámmentességet szorgalmazott Európa és az Egyesült Államok között. Peter Navarro szerint Musk nem gyártó, csupán „összeszerelő”, aki olcsó, külföldi alkatrészekből építi autóit – és ezzel ellentmond az amerikai gazdaságvédelmi iránynak. A vita jól mutatja, az USA gazdasági jövőjét ma két egymással szemben álló világkép formálja.
Ő csak egy autó-összeszerelő” – Trump embere beleszállt Elon Muskba
Egyre látványosabb törésvonal húzódik az amerikai gazdaságpolitika meghatározó alakjai között. Elon Musk zéró vámokról szóló javaslata felkavarta az amerikai politika állóvizét. Donald Trump egykori főtanácsadója, Peter Navarro nem kímélte a Teslát és annak vezérét, Muskot „autó-összeszerelőnek” nevezte, amiért külföldi alkatrészekre támaszkodik – számolt be a vitáról a Reuters.
Elon Musk egy európai-amerikai szabadkereskedelmi zóna létrehozásáról beszélt a Matteo Salvini vezette olasz Liga párt kongresszusán szombaton. A tech-milliárdos kijelentéseire az amerikai kormányzat korábbi kereskedelmi keményvonalasa, Peter Navarro gyorsan és élesen reagált.
A nézetkülönbségük fókuszában az áll, hogy Trump az amerikai gyártást helyezné új alapokra. Musk pedig külföldi alkatrészekből Amerikában gyárja a Tesla járműveket.
Navarro szerint Musk nem gyártó, csak összeszerelő, aki japán, kínai és tajvani alkatrészekből állítja össze autóit. „Ő nem autógyártó, ő autós ember” – mondta, hozzátéve, hogy Musk érdekei természetesen az olcsó, vámmentesen érkező külföldi alkatrészekhez kötődnek.
Vámmentesség helyett vámháború?
A konfliktus kirobbanásának háttere, hogy Donald Trump nemrégiben bejelentette: súlyos, akár 20–25 százalékos vámokat vet ki közel 60 ország – köztük európai államok – termékeire. Ezzel szemben Musk „zéró vámot” ajánlott, ami Navarro és más Trump-közeli tanácsadók szerint veszélyes és naivitás.
Navarro szerint az amerikaiak megértik a vámok jelentőségét, és a Trump-féle patrióta gazdaságpolitika sokkal inkább védi a nemzeti ipart, mint Musk globális, importorientált szemlélete.
Musk és Navarro között inkább személyes a háború ?
A vita egyre inkább személyeskedésbe torkollik. Musk egy X-bejegyzésében Navarro közgazdász diplomáját is megkérdőjelezte: „Egy PhD a Harvardról nem mindig előny.”
Navarro szerint ennek ellenére nincs harag, és akár már a nap folyamán is találkozhatnak egymással.
Mi jön most?
A feszültség nem csillapodik, hiszen az amerikai vámemelés több mint hatvan országot, köztük az EU-t is érinti, miközben Musk a globalizáció és a nyitott piacok híveként teljesen más irányt képvisel. A vita pedig jól illusztrálja, hogy 2025-ben az amerikai gazdaságpolitika szívében két világ ütközik. Az önmagát védő gazdasági irány, amely a belső piacra fókuszáló védelem és a a Musk féle nyitottság a világ felé.
Címlapkép forrása: YouTube