
Törökország számíthat a NATO-ra
Anders Fogh Rasmussen a NATO-országok védelmi minisztereinek tanácskozása előtt újságírókkal találkozva méltatta az ankarai kormányt, amiért az visszafogottságot tanúsított „a teljesen elfogadhatatlan szíriai támadásokra történt válaszadás során”. A főtitkár közölte: megvan minden olyan terv, amelynek alapján szükség esetén megvédhetik a NATO-tag Törökországot. Reményét hangoztatta ugyanakkor, erre nem lesz szükség, és az összes érintett fél önmérsékletet tanúsít, elkerüli a válság elmérgesedését.
Rasmussen szerint Szíriában politikai megoldást kell találni a válságra. A nemzetközi közösségnek – mondta – azt az egységes és határozott üzenetet kell intéznie a damaszkuszi rezsimhez, hogy elégítse ki a szíriai nép jogos törekvéseit. A török-szíriai határ mentén történt incidensek ügye hivatalosan nem szerepel a brüsszeli védelmi miniszteri tanácskozás előzetes napirendjén, ám – miként azt egy NATO-tisztségviselő újságírókkal találkozva megjegyezte – bármilyen téma felvetődhet.
Rasmussen a tanácskozás megkezdése előtt azt mondta, hogy a kétnapos ülést Afganisztán témája uralja. Úgy fogalmazott, hogy Afganisztán ellenségei igyekeznek aláásni azokat az eredményeket, amelyeket a NATO vezette nemzetközi erő, az ISAF eddig elért a biztonság megerősítésében, az afgán fegyveres erők kifejlesztésében. „De nem engedjük, hogy sikerrel járjanak” – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy „a célok, a stratégia és az időzítés nem változik”, az ISAF küldetése 2014 végén – ahogyan azt tervbe vették – lejár. A következő évtől új misszió indul, amelynek fő jellemzője az afgán biztonsági erőknek nyújtott kiképzés, tanácsadás és támogatás lesz.
A tagországok védelmi miniszterei – köztük Hende Csaba honvédelmi miniszter – áttekintik azt is, miként haladnak a védelmi képességek biztosításában olyan körülmények között, amikor a katonai költségvetéseket a válság miatt visszafogják. Rasmussen közölte: a májusi chicagói NATO-csúcson kitűzött feladatok végrehajtása jegyében már 24 olyan program indult be, amely több tagállam összefogásán – a költségek hatékony megosztásán – alapul. Ezeket további programok követik majd – tette hozzá.
A főtitkár kitért arra is: amint a gazdaság kilábal a válságból, ismét emelni kell majd a védelmi kiadásokat, hiszen „a prosperitás alapja a biztonság”.