
Toporog az olajár, alszik az aranypiac
A múlt heti emelkedés után stagnál az olaj
Az olaj ára ismét emelkedett múlt hét pénteken, a mai nyitáskor nem mutat jelentős elmozdulást az árfolyam. A múlt hét pénteki amerikai-orosz kétoldalú tárgyalást követően sem született tényleges megállapodás a krími válsággal kapcsolatban.
Az olaj árának emelkedése mögött elsősorban még mindig az orosz-ukrán geopolitikai válság állt. A WTI olaj jegyzése a múlt héten 2,1%-ot erősödött, az árfolyam hét közben átlépte a 102 dolláron hordónkénti szintet is. A Brent olaj jegyzésének növekedését nem tudta letörni az iraki olajtermelés bővülése, a nehézolaj árfolyama tartja a 108 dollár körüli szinteket.
A külföldi hírszerzések az orosz fél cáfolata ellenére egyre aggasztóbb képet festenek le az ukrán-orosz határ menti katonai tevékenységekről. Oroszország szerint pusztán hadgyakorlatról van szó, illetve hosszabb távra rendezkednek be a határ közelében. Az amerikai források sem tudják biztosan, 50 vagy 100 ezer fős állomány állomásozik a határ mentén, azonban a külföldi szakértők egyetértenek abban, hogy ekkora haderővel már képesek lennének Ukrajna belseje fele nyomulni az oroszok. A tegnapi párizsi, 4 óráig tartó ülésen sem született konkrét megállapodás az amerikai és az orosz fél között. John Kerry amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz kollégája ugyan elismerték, hogy olyan diplomatikus megoldást kell találni a válságra, amely az ukrán népnek előnyös, azonban részletesebb megegyezés nem született. Az amerikai fél ugyanakkor felhívta Oroszország figyelmét arra, hogy újabb, több ágazatra (energia, hadügyi és pénzügyi) vethetnek ki szigorúbb szankciókat, amennyiben nem sikerül tisztázni a geopolitikai válságot.
Az elhúzódó konfliktusból adódó esetleges kockázatok beépülnek az olaj árfolyamába is, a befektetői aggodalmak az elmúlt napokban erősödtek az oroszországi olaj-és gázszállítmányok veszélyeztetésével kapcsolatban.
Irak elindította olajtermelését a nyugati részen található nagyméretű olajmezején, amivel közelebb kerülhet az idei évre tervezett napi 4 millió hordós kitermelési céljához.
A líbiai Wafa olajmezőről induló szállítmányok egy részét továbbra is blokkolják a kormányellenes erők. A nigériai kőolajexport 2009 óta nem látott alacsony szintre eshet.
A májusi szállítású WTI olaj jegyzése jelenleg 101,7 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén májusi szállítású Brent olajjal 108,0 dolláron kereskednek.
Nincs mozgás az arany piacán
Nem mutat jelentősebb elmozdulást az arany árfolyama a mai kereskedésben sem, a jegyzés továbbra is hathetes mélypontja közelében mozog, a hónapot pedig így mínuszban zárhatja.
Az arany árfolyama az elmúlt két hét alatt közel 100 dollárt veszített értékéből, így egyre távolabb kerül a március közepén elért hat hónapos csúcsáról. Az év elején a feltörekvő-piaci turbulenciák, valamint az Egyesült Államok gazdaságával kapcsolatos aggodalmak hajtották az arany árfolyamát, ezeknek a tényezőknek a csillapodásával azonban visszaesett a nemesfém iránti kereslet is. Az arany árfolyamára szintén csökkentő hatást fejtett ki Janet Yellen nyilatkozata is, a Fed elnök ugyanis a március 18-19-i kamatdöntő ülés utáni sajtótájékoztatón utalt arra, hogy a piaci várakozásoknál korábban, már 2015 első felében emelhetik a jelenleg zéró közeli szinten lévő alapkamatot.
Az orosz-ukrán feszültség súlyosbodása ugyanakkor minden bizonnyal növelné az arany menedékszerepét a piacon, így az emelkedő kereslet az árfolyam megugrását eredményezné. A nyugati világ és az oroszok közötti tárgyalások tovább zajlanak, a feszültség feloldásáról azonban még nem lehet beszélni. John Kerry amerikai, és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap Párizsban tárgyalt, ezt követően pedig Kerry felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza a csapatait az ukrán határról, véleménye szerint ez lehet a geopolitikai válság enyhítésének első lépése.
A spot arany árfolyama továbbra is tartja azt a szintjét, mely körül az egész pénteki kereskedésben mozgott, jelenleg 1 293,6 dolláron kereskednek a nemesfémmel.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.