
Titkos találkozó Svájcban – Enyhülhet az amerikai-kínai kereskedelmi háború?
Genfben titkos helyszínen kezdődtek meg az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások, miután Trump 145 százalékos vámot lengetett be. Bár áttörésre egyelőre nincs esély, már az is siker, hogy a felek egy asztalhoz ültek, miközben a világ a vámháború csillapodásában reménykedik. Vajon lesz egyezség hétvégén vagy folytatódik a vámháború?
Kereskedelmi válságban, diplomáciai reménnyel egyeztetnek Genfben a nagyhatalmak
A globális gazdaságot feszülten figyelő világ számára óvatosan biztató hírek érkeztek Genfből: az amerikai és kínai kormányképviselők titkos tárgyalásba kezdtek, hogy enyhítsenek a hetek óta feszülő kereskedelmi konfliktuson. He Lipeng kínai alelnök szombat reggel Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel ült tárgyalóasztalhoz, miközben a világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültség már 100 százalék fölötti vámokat eredményezett – jelent meg a találkozóról szóló hír a Reuters oldalán.
Titkos helyszínen tartják az egyeztetést
A tárgyalások helyszíne titkos maradt, de szemtanúk több tucat rendőrautót, sötétített ablakú Mercedes kisbuszokat figyeltek meg egy genfi hangulatos részén, ahol a kínai delegáció megszállt. A város éppen maratonra készül, miközben a világ gazdasági jövőjét érintő egyeztetések zajlottak a közelben.
A Trump-doktrína szerint a 80 százalékos vám „helyesnek tűnik„
A tárgyalások előzményeként Donald Trump amerikai elnök a múlt héten jelentette ki:
„szerinte 80 százalékos vám lenne „helyes” a kínai termékekre, ezzel először említve egy lehetséges alternatívát a jelenlegi, 145 százalékos vámmal szemben.„
Az elnök utalása arra is kiterjedt, hogy szerinte a tárgyalásokat Kína kezdeményezte, miközben Peking az USA-tól származtatja az egyeztetés kezdeményezését.
Ellentétes célok, alacsony elvárások
Az Egyesült Államok fő célja, hogy csökkentse kínai kereskedelmi hiányát. Közben arra ösztönzi Kínát, hogy hagyjon fel a merkantilista modelljével és aktívabban fogyasszon. Ez azonban belpolitikai reformokat is követelne Pekingben. Kína viszont tisztán látni akarja, hogy mit vár el tőle Washington, milyen termékekből kellene többet importálnia.
Kína egyenrangú félként tárgyalna
Peking világossá tette, hogy az Egyesült Államokkal csak akkor hajlandó érdemi megbeszéléseket folytatni, ha azt kölcsönös tiszteleten alapuló partnerként teszik. A kínai fél várhatóan 90 napos vámmentességet kér, hasonlóan más országokhoz, és pozitív jelzésként értékelné bármilyen vámcsökkentés kilátásba helyezését.
Egyelőre nincs áttörés, de a párbeszéd elkezdődött
A svájci gazdasági miniszter, Guy Parmelin, aki házigazdaként fogadta a delegációkat, elmondta:
„Már az a tény, hogy a tárgyalások zajlanak, sikernek számít.„Ha sikerül kidolgozni egy útitervet, és úgy döntenek, hogy folytatják a tárgyalásokat, az csökkenti a feszültséget” .
A bizalmatlanság mindkét oldalon nagy. Az elemzők egyelőre nem számítanak áttörésre. Ha azonban sikerül egy új egyezmény felé vezető terv kialakítása, az már csökkentheti a feszültséget. Tovább pozitív üzenet lehet a piacok számára. A mai napot követően akár folytatódhatnak a tárgyalások vasárnap.
Címlapkép forrása: YouTube (illusztráció)