
Teljes hírzárlat a Sixtusi kápolna körül –Jelblokkolókkal és titoktartással indul a pápaválasztás
Szerdán szigorú titoktartás mellett indul a pápaválasztás a Vatikánban. A Sixtus-kápolnát teljes kommunikációs zárlat alá helyezik, a bíborosoktól elkobozzák az elektronikus eszközöket, és a környéken jelblokkolók lépnek működésbe. Az intézkedések célja, hogy megakadályozzák az információk kiszivárgását a 133 bíboros szavazása közben, akik Ferenc pápa utódjáról döntenek. Mert ami a Sixtus-i kápolnában elhangzik, az ott is marad.

Teljes informatikai lezárás védi a pápaválasztás titkát, jelblokkolókat vet be a Vatikán
A Vatikán példátlan biztonsági intézkedéseket vezet be a pápaválasztó konklávé előtt. Szerdán délután 3 órakor minden mobiltelefon-jel kikapcsolásra kerül, és jelzavarókat telepítenek a Sixtus-kápolna köré. Az intézkedés a pápaválasztás előtt álló konklávé titkosságának garantálását szolgálja, melyen 133 bíboros fog szavazni Ferenc pápa utódjáról. A Vatikán várhatóan ismét használni fogja azt a technológiát, amelyet már a 2013-as konklávén is bevetettek. Ekkor jelzőblokkolók segítették meggátolni a mobilhívásokat, SMS-eket és az internet hozzáférést – számolt be az előkészületekről a CNN.
A jelblokkolás délután 3-kor indul, másfél órával a bíborosok bevonulása előtt. A Sixtus-kápolnában tartott pápaválasztás évszázadok óta zárt ajtók mögött zajlik, a titoktartást pedig most is teljes informatikai zárlattal biztosítják. A bíborosok nem tarthatnak kapcsolatot a külvilággal, és még a Vatikán technikai személyzete is esküt tesz a titoktartásra és minden kommunikációs csatorna elérhetetlenné válik a 133 bíboros részvételével zajló titkos esemény alatt. A személyzet és minden résztvevővel titoktartási szerződést kötnek. A James Bond-i technikai berendezések titokban tartják a konklávén elhangzott információkat.
Szigorú titoktartás és fokozott biztonság
A 133 választó bíboros már megérkezett Rómába, a Vatikán pedig több lépcsős biztonsági rendszert működtet: a Szent Péter téren ellenőrzőpontokat állítottak fel, drónvédelmet és fémdetektorokat telepítettek. A zártságot szolgálja az is, hogy már keddtől minden elektronikus eszközt el kell adniuk a bíborosoknak, amelyeket csak a konklávé végén kapnak vissza.
A Vatikán irányításáért felelős karbantartó és technikai alkalmazottak – ácsok, villanyszerelők, takarítók, biztonságiak – szintén zárt körülmények között dolgoznak majd. Éjszakára is a Vatikánban maradnak, elzárva a családjuktól. Az új pápa megválasztásáig senki sem hagyhatja el a Sixtus-kápolnát, és nem is kommunikálhat a külvilággal.
Egy újonnan kialakított, megemelt padlózaton fognak járni, amely zökkenőmentesen illeszkedik az oltár alapjához, ami több lépcsőfokkal magasabban van, mint a kápolna többi része. A biztonsági intézkedések, amelyek biztosítják, hogy senki ne hallgatózzon le, vagy ne próbáljon meg információkat kiszedni. Az ablakokra fóliát helyeztek, hogy blokkolják a drónok kameráit, és speciális csempéket, amelyek gátolják a mobiltelefonok jeleit. A 2013-as legutóbbi konklávén beszámoltak egy Faraday-kalitka telepítéséről. Az ilyen eszközök az elektromágneses mezők elleni árnyékolással fokozhatják a kommunikáció biztonságát.
Vatikáni csendőrök és civil ruhás svájci gárdisták kísérik majd a buszokat, amelyek a bíborosokat a rezidencia és a kápolna között szállítják. Amennyiben a prelátusok kívánják, a rövid távolságot gyalog is megtehetik, megkerülve a Szent Péter-bazilika hátulját.„A bíborosok köré folyamatosan védőburkot hozunk létre” – mondta egy, a biztonsági eljárások egy részét ismerő forrás.
„Ha úgy döntenek, hogy sétálnak a kertekben vagy rágyújtanak, senki sem tud majd a közelükbe kerülni.”A segítők, köztük papok, szakácsok, takarítók, sofőrök és más kísérők már letettek esküt, hogy „teljes és örök titokban tartják” mindazt, amit látnak vagy hallanak.
A titok halálig való meg nem tartásáért járó büntetés: automatikus kiközösítés az egyházból.
A világ figyelme most Rómára szegeződik
A pápaválasztás idején a Szent Péter téren gyülekező hívők és zárandokok a hagyományok szerint a kápolna kéményéből felszálló füstből értesülnek a választás menetéről. Fekete füst jelzi a sikertelen szavazást, fehér füst pedig azt, hogy megválasztották az új egyházfőt. A konklávé teljes titokban zajlik, így még a Vatikán belüli munkatársak is csak a füstszín alapján értesülnek az eseményekről.
Ősi hagyomány, modern biztonsági rendszerrel
A konklávé – amely latinul azt jelenti, hogy „kulccsal zárva” – több évszázados hagyományra épül, és a világ 1,4 milliárd katolikus hívője számára kulcsfontosságú esemény. A bíborosok a Sixtus-kápolnában zárt ajtók mögött választják meg a katolikus egyház új vezetőjét, aki Ferenc pápa utódja lesz.
A résztvevők fogadalmat tesznek az örök titoktartásra, és elzárva maradnak a külvilágtól, amíg a választás le nem zárul.
Fokozott biztonság és tömeges érdeklődés a Szent Péter téren
A Vatikán megerősítette, hogy minden szavazásra jogosult bíboros már megérkezett Rómába. A Szent Péter tér környékén fokozott rendőri jelenlét tapasztalható: fémdetektorokat, drónvédelmi eszközöket és ellenőrzőpontokat állítottak fel a biztonság garantálására. A zarándokok útvonala ugyanakkor változatlan marad, és a nagyközönség továbbra is elérheti a Szent Péter-bazilikát.
A teljes elszigeteltség ellenére a világ figyelme most a Sixtus-kápolnára szegeződik – a következő pápa megválasztása nemcsak vallási, hanem politikai jelentőséggel is bír.
A várakozások szerint a következő napokban megszületik a döntés, és a világ legnagyobb vallási vezetőjének székére új főpásztort választanak. A teljes digitális csend, a jelblokkolás és a fokozott biztonság garanciát jelent arra, hogy az egyház egyik legfontosabb eseménye a lehető legnagyobb tisztasággal menjen végbe.
Egy dolog biztos. Ami a Sixtus-i kápolnában elhangzik, az ott is marad.
Címlapkép forrása: Vatikáni Média