Techóriások csatája – Musk milliárdokkal támad, az OpenAI visszavág
Az OpenAI visszautasította Elon Musk milliárdos ajánlatát. Elon Musk gigantikus, 97,4 milliárd dolláros ajánlatot tett az OpenAI felvásárlására, de Sam Altman és csapata azonnal visszautasította. A mesterséges intelligencia jövője körüli harc egyre élesebb fordulatot vesz.
A mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésének egyik vezető szereplője, az OpenAI hivatalosan is visszautasította Elon Musk 97,4 milliárd dolláros vételi ajánlatát – számolt be a vállalat végső döntéséről a Reuters.
Az ajánlat célja az OpenAI felvásárlása volt, azonban az igazgatótanács egyhangúlag döntött annak elutasításáról. Korábban, ahogyan írtuk már a cég vezetője jelezte hogy nem ért egyet az ajánlattal, de most végleg pont került az ‘I-re’. Az OpenAI nem eladó.
A cég hivatalos válasza
„Az OpenAI nem eladó, és az igazgatótanács egyhangúlag visszautasította Musk úr legújabb kísérletét versenytársa akadályozására” – Egyértelműsítette a visszautasítást Bret Taylor a cég elnöke közleményében.
A vállalat továbbra is azon dolgozik, hogy az MI fejlesztése az egész emberiség javát szolgálja, és ennek érdekében megerősíti non-profit ágát is. Tavaly decemberben bejelentették, hogy új közhasznú társaságot hoz létre, amely nagyobb tőke bevonását teszi lehetővé. Továbbá megszüntet bizonyos korlátozásokat a jelenlegi non-profit működési formában. Az OpenAI döntését Marc Toberoff, Musk ügyvédje élesen bírálta, mondván, hogy ez csupán az igazgatótanács egyes tagjainak anyagi gyarapodását szolgálja.
Musk és a „svindler” Altman konfliktusa
A vita azonban nem állt meg itt. Sam Altman, az OpenAI társalapítója a hét elején az X közösségi platformon nyilvánosan visszautasította Musk ajánlatát. Sőt, egy szokatlan húzással felajánlotta, hogy 9,47 milliárd dollárért megvásárolja az X-et (korábban Twitter), amelyet Musk 2022-ben 44 milliárd dollárért szerzett meg. Musk erre „svindlernek” nevezte Altmant, tovább élezve a kettejük közötti konfliktust.
Musk kontra OpenAI
Elon Musk nem csupán kívülálló ebben a történetben, hiszen egyike volt az OpenAI alapítóinak. 2019-ben azonban kivált a cégből, miután a szervezet egy profitorientált leányvállalatot hozott létre. Musk ezt azzal bírálta, hogy az OpenAI eltávolodott eredeti célkitűzésétől, és szerinte a profitot helyezi előtérbe a közjóval szemben.
A konfliktus tehát továbbra is fennáll, és nem csupán az OpenAI és Musk közötti üzleti vitáról szól, hanem a mesterséges intelligencia jövőjéről és annak társadalmi hatásairól is.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock