
Olcsó és halálos? – Az NKFH szerint sok töltő áramütést okozhat
Tízből kilenc USB-töltő megbukott a hatósági vizsgálaton. Több termék közülük ismert webáruházakból származott. Az NKFH azonnal megkezdte a veszélyes termékek kivonását a forgalomból, miután súlyos áramütés veszélyét állapították meg.

Az NKFH vizsgálata során 87 százalékában hibás USB töltőket talált. Forrás: illusztráció Unsplash
Életveszélyes USB-töltőket talált a hatóság – a vizsgált termékek 87 százaléka megbukott
Súlyos biztonsági hiányosságokat tárt fel az NKFH legfrissebb ellenőrzése. A laboratóriumban tesztelt USB-töltők túlnyomó többsége nem felelt meg az előírásoknak, többek között áramütés-veszély miatt. A hatóság azonnali intézkedéseket rendelt el – hívta fel a figyelmet a fogyasztóvédelmi hatóság.
Tízből kilenc USB-töltőt veszélyesnek találtak
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) friss közleménye szerint a vizsgált USB-töltők 87 százaléka nem felelt meg a biztonsági követelményeknek. A hatóság ezért haladéktalanul megkezdte ezek forgalomból történő kivonását, hogy megóvja a vásárlókat az esetleges balesetektől.
A mintavétel során hagyományos üzletekből és webáruházakból származó termékeket is vizsgáltak, az eredmény pedig minden esetben laboratóriumi vizsgálatokon alapult.
Áramütés-veszély a leggyakoribb probléma
A vizsgálatok kimutatták, hogy a leggyakoribb biztonsági hibái a nem megfelelő szigetelés. A hHálózati részek rossz elválasztása Továbbá a vezető alkatrészek túl közeli elhelyezése
Ezek a hibák komoly áramütés-veszélyt jelenthetnek, akár otthoni használat során is.
A csomagolás megtévesztő lehet
Az NKFH kiemelte, hogy a kifogásolt termékek gyakran igényes csomagolással érkeznek, sőt, ismert márkák másolatai vagy utángyártott típusok is voltak köztük. Ezek a hamis biztonságérzet ellenére kivétel nélkül megbuktak a hivatalos vizsgálatokon.
Fontos tudni: a jó megjelenés nem garancia a biztonságra.
„Mindig megbízható forrásból származó, tanúsítvánnyal rendelkező töltőt válasszunk. Kerüljük az ismeretlen eredetű, gyanúsan olcsó termékeket.” – hívta fel a figyelmet a veszélyes termékek kockázatára Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke.
Az NKFH a jövőben is folytatja az ellenőrzéseket, együttműködve a kormányhivatalokkal, hogy minél több veszélyes eszközt kiszűrjenek a piacról.
Címlapkép forrása: Unsplash (illusztráció)