2025 január 22

iBanFirst – Jelentős növekedés a határidős ügyletek értékében a platformon

Az iBanFirst, amely a devizaváltások és nemzetközi fizetési megoldások egyik vezető szolgáltatója a vállalkozások számára, arról számol be, hogy a magyar vállalatok számára kötött határidős ügyletek értéke 118%-kal nőtt 2024 első tíz hónapjában. 22,4 millió euróról 49 millió euróra emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Ez a jelentős növekedés rávilágít arra, hogy bár a magyar vállalatok még mindig a fintech platformok korai alkalmazói fázisában vannak, egyre nyitottabbak az olyan fedezeti megoldásokra, mint a határidős szerződések. Ezekkel védekezhetnek a devizaárfolyam-ingadozás ellen és hatékonyabban kezelhetik a határokon átnyúló tranzakciókat. A 10 európai ország közül, ahol az iBanFirst működik, Magyarország most a leggyorsabban növekvő piacként emelkedik ki a határidős ügyletek értéke tekintetében.

A magyar vállalatok egyre nyitottabbak a fintech platformok használatára, amikor úgy döntenek, hogy a határon átnyúló ügyleteik során a devizakockázatok hatékonyabb kezelése érdekében olyan fedezeti eszközöket választanak, mint a határidős szerződések. A határidős szerződések lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy rögzítsék az árfolyamokat a jövőbeli kifizetésekhez. Megvédve őket a potenciális piaci ingadozásoktól és biztosítva a pénzügyi tervezés kiszámíthatóságát.

„Ez az eredmény egyértelműen tükrözi a fejlett kockázatkezelési megoldások növekvő ismertségét és elfogadottságát a helyi vállalkozások körében. A nemzetközi kereskedelemmel foglalkozó magyar vállalatok nemcsak a devizakockázatok kezelése érdekében fordulnak a fintech megoldások felé. Hanem azért is, hogy a műveletek racionalizálásával és a költséghatékonyság javításával versenyelőnyre tegyenek szert. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy továbbra is támogassuka magyar vállalkozásokat. Segítve őket nemzetközi tevékenységük sikerében.” Mondta Alin Latu, az iBanFirst magyarországi Country Managere.

A magyar vállalatok által nemzetközi fizetésekre használt legfontosabb valuták

Az iBanFirst-et használó magyar vállalkozásoknak elsősorban euróra (EUR) és amerikai dollárra (USD) van szükségük a nemzetközi fizetésekhez. Tekintettel Magyarország erős kereskedelmi kapcsolataira az Európai Unión belül és az Egyesült Államokkal. Emellett egyre gyakrabban használnak olyan valutákat is, mint a kínai jüan (CNY) és a román lej (RON). Ez tükrözi Magyarország Ázsiával és a szomszédos országokkal folytatott kereskedelmét. Bár Magyarország uniós tagsága miatt az euró továbbra is domináns marad, az olyan fintech megoldások, mint az iBanFirst, kulcsfontosságúak a több pénznemben lebonyolított tranzakciók kezelésében, különösen az euróövezeten kívüli kereskedelemben.

A magyar vállalatok az iBanFirst-ön keresztül legtöbbször Németországba, Ausztriába és Kínába utalnak. Míg Románia, Szlovákia és Lengyelország Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerei között szerepel mind az import, mind az export tekintetében. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Németország Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnere, amely az export és az import jelentős részét egyaránt adja. Kína és Szlovákia szintén jelentős kereskedelmi partnerek. Különösen az import tekintetében, ami jól mutatja a fintech megoldások fontosságát Magyarország sokszínű és globális kereskedelmi hálózatának megkönnyítésében.

Borítókép: iBanFirst