2025 január 10

Figyelmeztetés: új zsarolóvírus fenyeget

Eddig nem látott módszerrel támad a Play Ransomware

  • Gyorsan terjedő, újfajta zsarolóvírus jelent meg a magyar vállalatok rendszereiben.
  • Ez a ransomware a belső hálózaton is terjed, a fertőzött gépek azonnali izolációjára van szükség.
  • A Play a már megismert zsarolóvírusoktól eltérően zárolja az adatokat.

Az új ransomware pár nappal ezelőtt jelent meg Magyarországon, a világon elsőként Németországban detektálták. A titkosított fájlokhoz az „a.play” kiterjesztést csatolja a zsarolóvírus. A váltságdíjat nem a megszokott módon, kriptovalutában követeli, hanem egy .txt szövegfájlt helyez ki az asztalra, amelyben csupán egy email-cím található. A frissen felbukkant ransomware által titkosított fájlok visszafejtésére egyelőre még nincs jól működő lehetőség, a megadott email-címről pedig sok áldozat választ sem kapott eddig.

Egyelőre nem ismert, hogyan jut be a kiszemelt végpontra a Play zsarolóvírus, azonban az már kiderült, hogy képes oldalirányú mozgásra a rendszerben, vagyis a belső hálózaton belüli terjedésre. Amennyiben több szerver van egy hálózatban az elsőként megfertőződött végponttal összeköttetésben, akkor az könnyedén átterjedhet más szerverekre, ahol letitkosít minden fontos adatot, köztük a helyi mentéseket is.

A 4iG SOC arra figyelmeztet, hogy az alábbi módokon fertőzhet a Play Ransomware:

  • Internet felől nyitott SSH, RDP, FTP szolgáltatások gyenge jelszóval,
  • Internet felől elérhető sérülékeny szolgáltatások, mint webszerver, owa, exchange,
  • email leveleken át terjedő gyanús csatolmány,
  • valós programnak álcázott nem hivatalos oldalról letöltött program, ami valójában maga a malware (legjobban elterjedt: Skype, Teams, Chrome, Firefox, Winscp stb.).

Fertőződés esetén minél gyorsabban le kell választani a hálózatról azt a végpontot, ahol elindult a titkosítási folyamat – javasolják a 4iG SOC szakemberei, mert ezzel megelőzhető az oldalirányú terjeszkedés és a további adatok elvesztése. A fertőzött végponton végzendő érdemi elemzéshez izolált, ugyanakkor bekapcsolt számítógépre van szükség. Jelenleg még nem elérhető megbízható eszköz az adatok visszafejtéséhez, azonban érdemes a már letitkosított adatokat megőrizni arra az esetre, ha a jövőben visszaszerezhetők lesznek ezek a fájlok is.

Egyelőre csak feltételezhető a Play eredete, a jelenlegi információk alapján egy kínai hackercsoport vett célba több európai országot, köztük hazánkat is és többnyire MS Exchange sérülékenységet kihasználva Cryptomining kártevőket, zsarolóvírusokat és más malware-eket terjesztenek.

A 4iG SOC menedzselt biztonsági operatív központ, amely kiberbiztonsági specialista csapatával monitorozza megbízóik rendszereit, detektálja a rendellenességeket és elhárítja az incidenseket. Megfelelő színvonalú saját biztonsági központ felépítése és fenntartása nagyon költségigényes egy cég számára, ez jellemzően a különleges IT-követelményeket támasztó nagyvállalatok privilégiuma, ezért kínál a 4iG magas szintű biztonsági szolgáltatást, havi díjak fejében a költségérzékenyebb kisebb megrendelőknek is.

***

4iG

A budapesti székhelyű 4iG Nyrt. Magyarország vezető informatikai rendszerintegrátor vállalata, amely emellett jelentős érdekeltségekkel rendelkezik a hazai és régiós távközlési piacokon. A társaság több mint 27 éve van jelen az iparágfüggetlen innovatív informatikai technológiák piacán. A vállalat folyamatosan bővíti szolgáltatásait és portfólióját, hogy megfeleljen az infokommunikációs piac változásainak és igényeinek. A csoport 6.200 munkavállalót foglalkoztat Magyarországon és a nyugat-balkáni térségben. A 4iG széles spektrumú megoldásszállítóként jelentős érdekeltségekkel rendelkezik az informatika mellett a telekommunikáció, a műholdas távközlés, és a távközlési infrastruktúra-fejlesztés területein is. A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett vállalat célja, hogy meghatározó piaci pozíciót építsen ki az infokommunikációs szolgáltatások széles területén. www.4ig.hu

További információ:

4iG Nyrt.

Elkán Péter

Vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgató

[email protected]