Betilthatják a TikTokot Amerikában
Az amerikai képviselőház külügyi bizottsága szerdán megszavazta, hogy Joe Biden elnök felhatalmazást kapjon a kínai tulajdonú TikTok betiltására.
A törvényhozók 24:16 arányban szavazták meg az intézkedést. Ez a lépés új hatáskörrel ruházza fel a kormányt, vagyis feljogosítja a biztonsági kockázatnak tekintett alkalmazások betiltására.
A bizottság demokratái ellenezték a törvényjavaslatot, amelyet a bizottság republikánus elnöke, Michael McCaul támogatott.
Komoly figyelem irányul a Kínai cégre
A TikTok az elmúlt hetekben egyre többször került tűz alá, mivel attól tartanak, hogy a felhasználói adatok a kínai kormány kezébe kerülhetnek, aláásva ezzel a nyugati biztonsági érdekeket.
A Fehér Ház 30 napot adott a kormányzati ügynökségeknek arra, hogy a TikTok minden szövetségi eszközről és rendszerről le legyen törölve. Több mint 30 amerikai állam, Kanada és az Európai Unió politikai intézményei is követték ezt a példát.
A demokratáknál a labda
A legújabb intézkedés sorsa – amely új hatásköröket ad Bidennek a TikTok betiltásának elrendelésére – még bizonytalan, és jelentős akadályok állnak fent, mielőtt törvényerőre emelkedne. A törvényjavaslatot a teljes képviselőháznak és a demokraták által ellenőrzött amerikai szenátusnak is el kellene fogadnia, mielőtt Bidenhez kerülhetne.
„A TikTok betiltása az amerikai kultúra és értékek exportjának tilalmát jelenti annak az egymilliárd embernek, akik világszerte használják a szolgáltatásunkat” – mondta a TikTok szóvivője a szavazás után.
McCaul a szavazás után a Reutersnek elmondta, hogy várakozásai szerint a TikTok-törvényjavaslatot „viszonylag hamar” tárgyalni fogják. A Ház még ebben a hónapban szavazni fog róla.
Gregory Meeks képviselő, a bizottság első számú demokrata képviselője azt mondta, hogy határozottan ellenzi a jogszabályt. Szerinte „károsítaná hűségünket világszerte, még több vállalatot hozna Kína szférájába, munkahelyeket semmisítene meg itt az Egyesült Államokban, és aláásná a szólásszabadság és a szabad vállalkozás alapvető amerikai értékeit”.
Az Egyesült Államok kormányának az Egyesült Államokban történő külföldi befektetésekkel foglalkozó bizottsága (CFIUS), egy nagyhatalmú nemzetbiztonsági testület 2020-ban egyhangúlag javasolta a ByteDance-nek a TikTok elidegenítését, mivel attól tartottak, hogy a felhasználói adatok átkerülhetnek a kínai kormányhoz.
A TikTok és a CFIUS több mint két éve tárgyalásokat folytat az adatbiztonsági követelményekről. A TikTok elmondta, hogy több mint 1,5 milliárd dollárt költött szigorú adatbiztonsági erőfeszítésekre, és visszautasítja a kémkedéssel kapcsolatos vádakat.
Az Amerikai Polgári Szabadságjogi Unió sürgette a kongresszust, hogy ne tiltsa be a TikTokot. Mondván, hogy ez amerikaiak millióinak szólásszabadságát sértené.
Múlt hónapban Biden azt mondta, nem biztos benne, hogy Washington betiltaná a TikTokot.
A TikTok vezérigazgatójának, Shou Zi Chew-nak március 23-án kell megjelennie az amerikai energiaügyi és kereskedelmi bizottság előtt.
Forrás: reuters.com