
Te Is A Visszapillantó Tükröt Nézed?
Sokszor merül fel az oktatáson, hogy mi a különbség a statisztika és a valószínűség között és miért vagyok inkább híve a valószínűségekben való gondolkodásnak, mint a statisztikának. Ahhoz, hogy ezt megértsük, előbb nézzük meg a két világ közti különbséget és azt, hogy a technikai elemzés alapvetően mire épít. Ugyebár a tömeg mit használ? Technikai elemzést. Múltbéli „mintákat” keres a grafikonon és abból próbálja „megtippelni”, hogy merre mehet a piac a következőkben, azaz irányt próbál kereskedni. Mi az alapvető gond ezzel?
Gondolom neked is ismerősek azok az apró betűs részek a különféle befektetési szerződésekben, ahol arról tájékoztatnak, hogy a múltbéli teljesítmény nem mérvadó a jövőre nézve és semmiképpen sem tekinthető kiindulási alapnak. Ezt a kijelentést a tömeg elfogadja kérdés nélkül. Na de itt álljunk is meg egy szóra. Miben más a technikai elemzés mint a múltbéli teljesítmény jövőre való kivetítése? Semmiben!!! Ugyanis a technikai elemzés nem más, mint múltbéli mintákból való jövőbeli elmozdulás feltételezése. A múltbéli minta semmit nem mond a jövőről, ezt látjuk a befektetési szerződések láblécében is és el is fogadjuk. Mégis a kereskedés során szinte mindenki csak erre alapoz. Miért?
Tehát a technikai elemzés nem más, mint statisztika, múltbéli mozgás elemzése és egy jövőbeli elmozdulás megtippelése. Sajnos minden „beárazott” valószínűségi faktort nélkülöz ez az elemzési forma. (Elnézést azoktól akik még mindig hisznek a volume jelentőségében). Ezzel szemben miben más a valószínűség, ami az opciós árakból származik?
Az opciós valószínűség a lejáratig hátralévő időből és az opció árából feltételezett (beárazott) volatilitásból indul ki. Azaz nem csak a múltbéli adatokra támaszkodik, hanem a beárazott idő és volatilitás faktorból számítható egy jövőbeni elmozdulása valószínűsége (nem az iránya). Azaz nem a visszapillantó tükörbe nézve próbálunk az úton közlekedni, hanem előre nézünk!
A technikai elemző a visszapillantó tükröt nézi folyamatosan, az opciós kereskedő néha belenéz a visszapillantóba, de alapvetően előre néz és az utat figyeli. Ez egy hatalmas különbség a szokványos technikai elemzés és az opciós valószínűséggel való kereskedés között.
A tömeg technikai elemzést használ, ami szimpla statisztika és nem valószínűség! Sajnos ez tény. A profik max. 1%-a használ technikai elemzést (pl. Birger Schafermeier), a profik többsége a valószínűséget és az időt igyekszik az oldalára állítani és úgy megteremteni a mindenki által keresett piaci előnyt (the edge).
Szerény véleményem az, hogy a konzisztens profit sokkal nehezebben érhető el statisztikai alapon, mint valószínűségi alapon! Természetesen azt is meg kell jegyeznem, hogy a valószínűség sem a Szent Grál, de sokkal „valószínűbb”, mint a statisztikai elemzési módszerek, ld. technikai elemzés.
Legjobb példája a statisztikai kereskedés veszélyének az FX világban működő MT4 programozás során használt backtest jelenség. Nagyon sok gyönyörű szép backtest-et elő lehet állítani, de az mind statisztikai mintára épül és nem valószínűségre. Azaz éles futás közben nem fogod észrevenni, mikor változott meg a minta, mert semmi nem jelzi azt „előre”. Ezzel szemben ha valószínűséget használsz, ott azonnal látni fogod a beárazott volatilitás változásából, hogy mit áraz a piac és milyen mozgás valószínűsége van kilátásban!
Ha jósolnom kellene, azt mondanám, hogy a jövő kereskedése nem a technikai elemzésről és arról fog szólni, hogy a piac long vagy short, hanem sokkal inkább a valószínűségekben való gondolkodásról. De erre meg kell érnie a piaci tömegnek. Itt még nem tartunk sajnos…
Következő cikkemben kifejtem, miért gondolom, hogy az opciózás esetén a több idő egyben kevesebb idő is…