
Tarolt a magyar gyógyszercég Kínában
Meglepte a piacot és már a nyitó szakaszban lendületbe hozta a papírt a Richter második negyedéves gyorsjelentése. Bár Bogsch Erik vezérigazgató ezúttal is tudott annyira visszafogott lenni, hogy lehűtse a kedélyeket.
Mesés növekedés a kínai piacon
A legoptimistább várakozásokat is felülmúlta a Richter gyorsjelentése, a negyedéves árbevétel soha nem látott 92 milliárd forintra emelkedett, ráadásul a bruttó fedezeti hányad a profitabilitás stabil erősödését mutatta – hangsúlyozta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, hozzátéve: egyedül a nettó eredmény sor hozott kis csalódást, hiszen a pénzügyi soron a kedvezőtlen devizaárfolyam mozgások nyomán elszenvedett 4,2 milliárd forintos veszteség lenyírta a profitot. Mint mondta, a kínai értékesítés növekedése minden képzeletet felülmúlt, az első két negyedévben összesen 24,8 millió eurónyi bevételt termelt a Richter. Ami több mint tízszerese a tavalyi év azonos periódusának, és 70-80 százalékát teszi ki a menedzsment egész éves tervének (30-35 millió euró). De az euróban mért összbevétel is 6,9 százalékkal nőtt az első félévben, míg a vezetés rendkívül konzervatív, 3 százalékos növekedésre számít idén az első negyedéves prognózis alapján.
Túljutottak a mélyponton
Összességében az első féléves operatív eredmény messze kedvezőbb, mint ami az éves eredmény-előrejelzésünkből következett volna, továbbá a piaci várakozások időarányos részénél is magasabb – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Bár a kockázatok miatt érdemes kiemelt figyelemmel követni a társaság értékesítésének alakulását az elkövetkező negyedévekben – folytatta -, különös tekintettel a FÁK-országokra, Nyugat-Európára és Kínára, ahol a Richter komoly erőfeszítéseket tesz értékesítésének felfuttatására. Azért a Richter első féléves teljesítménye alapján a piaci eredményvárakozások feljebb tolódhatnak. Mindez pedig azt mutatja, hogy a társaság vélhetően túljutott a mélyponton, az eredményessége fokozatosan javulhat a jövőben az új termékeknek köszönhetően.
Konzervatív prognózis
Bogsch Erik vezérigazgatót nem véletlenül tartják legendásan óvatos menedzsernek. A várakozásokat felülmúló számok ellenére sem változtatott a éves prognózison. Továbbra is az árbevétel 3 százalékos növekedésével számol. Ennek hátterében az állhat, hogy a minden képzeletet überoló kínai számok előrehozott beszerzések következményei. Emiatt nem csak a folyó negyedéve lehet haloványabb a Richternek Kínában, de még következő Q is.
Alulárazott a papír
Reggel egy technikai alakzat okozott némi izgalmat, amennyiben egy duplatető rajzolódott ki a charton. És a kurzus már nyitásban felszúrt a 200 napos mozgóátlaghoz.
Távolabbi horizontra tekintve Vágó Attila megjegyzéseit érdemes fontolóra venni. A Concorde elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenlegi árfolyamán a Richter 14-es P/E mutatón forog, míg EV/EBITDA mutatója csaknem 8. Szerinte a jelenlegi részvényárfolyam nem tükrözi megfelelően a vállalat hosszú távú üzleti stratégiájából származható előnyöket, és teljesen figyelmen kívül hagyja az originális termékek potenciális értékét. A júliusban végrehajtott részvényfelaprozódás és az eredményvárakozások javulása lökést adhat a piaci forgalom felpörgéséhez, ami viszont segítheti a Richtert abban, hogy a részvények visszakerüljenek az MSCI EM indexbe