Súlyos gondban a Föld „harmadik pólusa”
Itt nyújtóznak a közelükben e különös képződmények, ezeket láthatjuk turistaútjainkon, vagy mostanában az alpesi vidékeken dolgozó családtagjaink meglátogatásakor. És ezekről halljuk egyre gyakrabban, hogy olvadoznak, eltünedeznek. Ez pedig gond, mivel a Föld édesvíztartalékának jelentős része a gleccserekben halmozódott fel.
A Greenpeace aktivistái arra figyelmeztetettek a többi között, hogy a kínai magas hegyein is mind gyorsabban elolvadó gleccserek beláthatatlan következményeket okozhatnak. Ezek ugyanis emberek milliói számára biztosítanak vizet Ázsiában. Különösen Nyugat-Kína kulcsfontosságú helyein vált drámaivá a helyzet az elmúlt évtizedekben, állapította meg a Greenpeace a műholdas adatok elemzése alapján.
A Qilian-hegység legnagyobb gleccsere, 1959 és 1976 között a évente 6 métert zsugorodott ám 2008-2018 között évente átlagosan bő 13 méterrel lett kisebb.
Hasonló ütemben gyorsult fel a Hszincsiang tartományban található Tianshan gleccser olvadása is, amelynek összterülete 22 százalékkal fogyatkozott az elmúlt 30 évben.
A Halong-gleccser Qinghai tartományban ugyanebben az időszakban 1200 métert húzódott vissza. ,,Ez egy ébresztő Kína és a világ számára” – idézte Liu Junyant, a Greenpeace klímaszakértőjét a tekintélyes Wirschafstwoche című lap. A kínai gleccserek ugyanis egymillárdnál is több ember számára biztosítanak vizet. Az ázsiai magas hegyekben található gleccserek a Föld „harmadik pólusának” számítanak, mivel a sarkvidéken kívül ezek tartalmazzák a legnagyobb mennyiségű jeget és havat.