2025 július 16

Semmissé válhatnak a devizahitelek, ha nem volt megfelelő tájékoztatás – A Kúria határozata változást hozhat

Új reményt jelenthet a devizahitelesek számára a Kúria friss jogegységi határozata, amely kimondja, ha a bank nem tájékoztatta megfelelően az ügyfelet az árfolyamkockázatról, a szerződés akár teljes egészében semmis lehet. Ez a döntés megerősíti, hogy a fogyasztók védelme elsődleges és mostantól az ő kezükbe kerülhet a döntés joga.

Jogegységi határozatot hozott a Kúria a devizahiteles perek egyik legvitatottabb kérdéséről, amely az Európai Unió Bíróságának nemrég kihirdetett ítéletéhez kapcsolódik. A döntés szerint azok a devizaalapú kölcsön- vagy lízingszerződések, amelyekben az árfolyamkockázatról nem tájékoztatták megfelelően az ügyfelet, érvénytelenek lehetne, kivéve, ha a fogyasztó kéri az érvényben tartást– olvasható a határozat a Kúria oldalán.

A 10/2025. számú jogegységi határozat összhangban van az EU Bíróság C-630/23. számú ítéletével, és jelentős jogi támpontot ad a bíróságoknak és az érintett adósoknak a folyamatban lévő perekben.

Mit mond ki pontosan a Kúria új döntése?

A Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa egyértelművé tette:

  • Ha a devizahiteles szerződés érvénytelensége az árfolyamkockázat tisztességtelen közléséből ered, akkor a szerződés teljes egészében semmis lehet.
  • A bíróság ilyen esetben nem teheti „érvényessé” a szerződést, kivéve, ha azt maga a fogyasztó – megfelelő tájékoztatás után – kifejezetten kéri.

Ez a jogértelmezés új jogi helyzetet teremt, mivel korábban a bíróságok gyakran részleges érvénytelenséggel – például a tisztességtelen kikötések kiküszöbölésével – próbálták fenntartani a szerződések joghatásait. A mostani határozat ezzel szakít, és a fogyasztó döntését helyezi a középpontba.

Megszűnnek korábbi kúriai irányelvek

A jogegységi határozat részeként a Kúria hatályon kívül helyezte egyes korábbi, kötelező erejű döntéseit, amelyek már nem összeegyeztethetők az Európai Unió Bíróságának jogértelmezésével. Ez fontos lépés az ítélkezési gyakorlat összehangolása felé, és nagyobb mozgásteret biztosít az egyedi ügyek bírósági mérlegelésének.

Megszólalt az OTP Bank is

A Kúria döntésére gyorsan reagált az OTP Bank, amely közleményében megerősítette: a határozat nem érinti az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank korábbi devizahitel-szerződéseit.

Az indoklás szerint:

  • Az OTP-s szerződésekben az árfolyamkockázat bemutatása megfelelő volt.
  • Az ügyfelek által aláírt nyilatkozatok tartalmazták a lényeges információkat, és azokat több száz bírósági ítélet is alátámasztotta.

A bank álláspontja szerint az uniós ítélet nem vonatkozik minden devizahitelre általános érvénnyel, kizárólag azokra, ahol a tájékoztatás hiányos vagy félrevezető volt.

Mit jelent ez az adósoknak?

A Kúria határozata nem automatikusan érvénytelenít minden devizaalapú szerződést – de megnyitja az utat azok számára, akik úgy vélik, annak idején nem kaptak megfelelő tájékoztatást az árfolyamkockázatról.

Az érintett adósok számára fontos, Hogy konzultáljanak jogi képviselővel, hogy ügyük megfelel-e az új értelmezés kritériumainak.

Bírósági eljárásban kérhetik a szerződés teljes érvénytelenségét, de csak akkor, ha igazolható, hogy a kockázati tájékoztatás nem volt megfelelő. A szerződés érvényben tartása kizárólag a fogyasztó kérésére történhet.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.