2025 május 15

Samsung NX300 fényképezőgép

Az élenjáró Canon és Nikon főként a DSLR  (digitális tükörreflexes fényképezőgépek) piacán tarol, de biztosan nem fogja tétlenül nézni a versenytársak: Panasonic, Samsung, Sony, Olympus fejlesztéseit, melyek leginkább a MILC (Mirrorless Interchangeable Lens Camera) a tükör nélküli cserélhető objektíves gépek területén szereznek pozíciókat. A MILC a fix objektíves kisebb érzékelővel rendelkező kompaktok és a jóval drágább DSLR-ek közé ékelődnek be, meglehetősen nagy piaci keresletet lefedve. Ezeken a készülékeken már tényleg van értelme állítgatni a beállításokat, az akár 25600 ISO értéket is ami a DSLR osztályban már régóta elérhető.

Az NX300 testhez szettként jár egy 18-55 objektív ami az univerzalitás kompromisszuma miatt gyenge zoom értékkel bír. De kimondottan nagy erénye a készüléknek, hogy azoknak való, akik éppen a fotózás élményével szeretnének ismerkedni. Vagy akár HD-ben videót készíteni kedvezőtlen fényviszonyok között. És pontosan itt mutatkozik meg a fő erénye az NX300-nak, hogy elégtelen  fényviszonyok között is kiváló képeket lehet vele készíteni.  Egyszóval általánosságban azt lehet mondani, hogy bármilyen fényképezőgéppel jó fényviszonyok között meglehetősen jó képeket lehet készíteni, de ahogy a megvilágítás ereje csökken, úgy kerül előtérbe az optika és némileg az elektronika. Én például végigfotóztam egy bérház toronymagasnak tűnő tűzfalaktól árnyékolt belső udvarát késő délután, de mégis jó minőségű, világos képek születtek. Akiknek nincs bátorságuk vagy pénzük a tükörreflexes kategóriát választani, azoknak ez a gép tökéletes társ lehet. Egyébként exponálásnál –erre nem jöttem rá miért – a hang pontosan a tükörreflexes gépek kettős csettenését adja vissza. A gép külalakja kimondottan retrós, kapható fehér színben is, ami szerintem kicsit zavarba ejtő.

A készülék használatánál előnynek értékeltem, hogy jól hozzá lehet férni az objektív zoom gyűrűjéhez, nincs a kompakt gépekre jellemző előrehajló papucs a vaku alatt. A zoom lágyan és kezesen használható. A kezelőfelület letisztult, világos, nincs zavarba ejtő gomb arzenál, az üzemmód választó tárcsa közelében van ugyan egy vicces Sokol rádió hangerő potira hajazó görgő, de rendkívül hasznos manuál beállításnál, mert villámgyorsan lehet vele állítani a blendét vagy a zársebességet. Hab a tortán, hogy a kijelző érintőképernyős és dönthető le fel, azaz magasból és béka perspektívából is könnyen lehet képeket készíteni. A képeket pedig ugyancsak egy gombnyomással elküldhetem a hatósugárban levő okos telefonra, hogy aztán a világhálóra lőhessük. Wi-Fi hálózatokhoz is képes csatlakozni, mindössze le kell tölteni az a Samsung SMART CAMERA alkalmazást, amely Android és iOS platformon is elérhető.

Egy bosszantó dolgot találtam csak az NX300-on, hogy a videó felvétel gomb annyira a géptest sarkára került, hogy a videó gomb könnyen benyomódik, ha csak úgy megmarkolva a gépet kézben fogjuk, így érdemes erre figyelni.

Az NX300 használata pofon egyszerű, az is könnyen tisztába jön az MF és AF jelentésével, akinek eddig gőze sem volt róla. Kiemelném még a meglepően tiszta sztereó hangot, ami ugyan nekem annyira nem fontos, mert a videók vágásánál külön eszközzel felvett PCM hangot keverek, de a webes feltöltéseknél ez a minőség tökéletesen elegendő. Azt hiszem, a teszt összegzésénél azt kell mondanom, hogyha egy nagyobb zoom értekkel bíró objektívet használhattam volna maximális lenne az értékelésem. Magáról a gép tudásáról még annyit, hogy brutális a videó felvételek minősége: a maximális felbontása 1920×1080 (H.264), opcionálisan 60 vagy 30 fps-el.